Krzysztof Materna wspomina Tomasza Stańkę: Mieliśmy wspólne przygody

- Los nas zetknął w takiej cotygodniowej imprezie, w klubie studenckim "Zaścianek", gdzie ja jako prowadzący i Tomek ze swoim zespołem mieliśmy zagospodarować wieczorek taneczny dla studentów - tak Krzysztof Materna wspomina początek swojej przyjaźni z Tomkiem Stańko.

Dziś w Warszawie w wieku 76 lat zmarł trębacz i kompozytor Tomasz Stańko. W Radio TOK FM wspominał go Krzysztof Materna, który przyjaźnił się z jazzmanem od czasów studenckich. - Mieliśmy wspólne przygody od czasów krakowskich. Tomek uczył się w szkole muzycznej, która znajdowała się w tym samym budynku co moja szkoła teatralna - wyjaśnia znany aktor i satyryk. 

W studenckim klubie "Zaścianek"

- Los nas zetknął w takiej cotygodniowej imprezie, w klubie studenckim "Zaścianek", gdzie ja jako prowadzący i Tomek ze swoim zespołem mieliśmy zagospodarować wieczorek taneczny dla studentów - opowiadał Krzysztof Materna. 

Jednak muzyk nie spełnił raczej pokładanych w nim nadziei, w owym czasie bowiem - jak mówi Krzysztof Materna - Tomasz Stańko grał free jazz, nazywany przez niektórych kocią muzyką.  

- Jak ktoś skojarzy sobie muzykę Tomka z możliwością tańca, będzie wiedział, że ja byłem najbardziej zajętą osobą na tym wieczorku, bo musiałem nie tylko improwizować, robić konkursy, ale i zmierzać do ostatniego utworu, jakim była samba. To był jedyny utwór, którzy studenci tańczyli. A Tomek w tym czasie grał free jazz. To wymagało wyrobionego ucha, aby doceniać to, rozumieć i nie bać się tego - opowiada Materna. 

Zobacz także: Nie żyje Tomasz Stańko, ojciec polskiego jazzu. "Wspólnie z Komedą nazywaliśmy go rozszczepiaczem dźwięku"

Tomasz Stańko: legenda jazzu

Stańko był trębaczem, kompozytorem i aranżerem, jednym z najważniejszych muzyków na polskiej i europejskiej scenie jazzowej. 

Jego kwintet Jazz Darings uznany został za jedną z najlepszych formacji w historii polskiego jazzu i jedną z pierwszych formacji free-jazzowych w Europie. Nagrał około 40 autorskich płyt, komponował muzykę filmową. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. otrzymał Europejską Nagrodę Jazzową. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

  • Co o Tomaszu Stańko uważał Quincy Jones, nazywany Papieżem Jazzu;
  • Co o Tomaszu Stańko powiedział jeden z muzyków Michael Jacksona;
  • Czy Tomasz Stańko cenił muzykę Krzysztofa Komedy;

TOK FM PREMIUM