Nowy front w konflikcie rządu z UE? "Ryzyko, że wyniki wyborów europejskich nie zostaną uznane"

Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz'15 oraz członek Krajowej Rady Sądownictwa, przekonywał w Poranku TOK FM, że nowa ordynacja wyborcza do europarlamentu wywoła sprzeciw organów Unii Europejskiej.

- Ordynacja, którą uchwalił PiS, wprowadza próg, co stwierdziło Biuro Analiz Senackich, na poziomie 16,5 proc. w większych okręgach. W mniejszych próg wynosi 22 proc. - mówił Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz'15 oaz członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Przypomnijmy: Senat bez poprawek przyjął nowelizację ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Zmiany zakładają podzielenie Polski na trzynaście okręgów. W każdym z nich będzie wybieranych co najmniej trzech eurodeputowanych.

W praktyce nowe ordynacja będzie faworyzowała większe partie i koalicje, kosztem małych ugrupowań. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >>>

- Traktat akcesyjny gwarantował wybory do Parlamentu Europejskiego w systemie proporcjonalnym. Tak, żeby reprezentacje sił politycznych w Polsce miały swoją reprezentację w Parlamencie Europejskim. Moim zdaniem będzie reakcja ze strony Komisji Europejskiej albo Trybunału Sprawiedliwości. Może istnieć ryzyko, że wyniki wyborów nie zostaną uznane - ostrzegał.

"Nie wyobrażam sobie takiego trybu rozmowy"

Dominika Wielowieyska pytała też o najnowsze doniesienia dot. sprawy posła Stanisława Gawłowskiego, któremu postawiono zarzuty o korupcję. Gawłowski twierdzi, że agenci CBA próbowali go namówić, żeby zeznawał przeciwko najważniejszym politykom PO, m.in. Donaldowi Tuskowi.

W opinii Rzymkowskiego, jeżeli taka sytuacja faktycznie miała miejsce i miała opisany przez Gawłowskiego przebieg, to mamy do czynienia z nielegalnym przesłuchaniem.

- Moim zdaniem potrzebny jest jednoznaczny komunikat ze strony prokuratury, bo nie wyobrażam sobie takiego trybu rozmowy - mówił. Dodał, że nie można wyciągać przedwczesnych wniosków.

Nie stygmatyzujmy sędziów

Tomasz Rzymkowski komentował też kontrowersje związane z wymianą sędziów Sądu Najwyższego. Dziś mija termin zgłaszania ich kandydatur w KRS.

- Podobno jest spore zainteresowanie - mówił Rzymkowski.

- 133 kandydatów, to dobry wynik? - pyta Dominika Wielowieyska.

Zdaniem posła, trzech kandydatów na jedno miejsce, to niezły wynik.

Rzymkowski przekonywał też, że z powodu zmian w prawie o sądach, możliwe są reperkusje ze strony Trybunału Sprawiedliwości UE. - Zwłaszcza w przypadku Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Jestem w parlamentarnej mniejszości, która uważa, że zgodnie z konstytucją prezesem jest Małgorzata Gersdorf.

Dodał, że nie rozumie, dlaczego PiS tak mocno zabiega o wymianę pierwszego prezesa SN. - To batalia o funkcję stricte reprezentacyjną, administracyjną - argumentował.

- Ludwik Dorn nazwał kandydatów na sędziów SN popychadłami PiS. Ma pan podobne zdanie? - pyta prowadząca audycję.

- Nie znam tych osób. Nie stygmatyzowałbym ich. Wakaty w SN są od kilkudziesięciu miesięcy - mówi poseł. Przekonywał, że wielu kandydatów to eksperci w swojej dziedzinie, a swoje funkcje będą sprawowali dobrze.

Dodał też, że na razie nie dopuszczono go do żadnej komisji opiniującej kandydatury sędziów.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
W Poranku TOK FM Tomasz Rzymkowski
Zaloguj się
 • a1k5

  0

  A znacie manifest KOD / pkt. 15 /
  "Internet i media społecznościowe: należy w pełni wykorzystać ich potencjał. To narzędzia, których znaczenie trudno dziś przecenić, ale zasadniczo chodzi o to samo: widoczność, także w językach obcych; docieranie do nieprzekonanych i pasywnych; zwalczanie szkodliwych mitów, fejków i propagandy mediów na usługach PiS; pozyskiwanie wsparcia, w tym finansowego w formie zbiórek, dyskredytowanie - kulturalne - funkcjonariuszy PiS-u. Musimy monitorować media społecznościowe i wykorzystywać narzędzia analityczne - tak skuteczne w ostatniej kampanii prezydenckiej w USA i brexitowej w Zjednoczonym Królestwie. Obecnie pozwalają one na inteligentne dotarcie z naszym przekazem do grup i jednostek szczególnie na niego wrażliwych oraz poszczególnych dyskusji toczących się w sieci.
  16. Środowiska zaangażowane, w szczególności biznes, samorządy, ale też ogół protestujących powinny składać się na specjalny fundusz obywatelski służący finansowaniu ww. działań. To kluczowe!** Mając odpowiednie zasoby, możemy nieomal wszystko."
  Czy zgadzasz się z nim i tak postępujesz?

 • lawski

  Oceniono 6 razy 0

  Cała Polska widziała jak p;osłanka pis-u przyniosła na obrady tzw krs instrukcję partyjną; nijaki p. Mazur dał to do skserowania. Za wcześniejszych czasów 1 sędziego podejrzewano o działanie na tzw telefon. Dzisiaj 15 tzw. sędziów (wstawionym przez pis i kukiz 15) możemy podejrzewać, że działają zgodnie z partyjnymi instrukcjami.

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy -1

  To że nie wykształcony Lepper dał się wydymać Jarkowi, to mnie nie dziwi, bo taka jest natura prostaka. Ale w partii Kukiza jest kilku inteligentnych ludzi, którzy dają się dymać jak naiwne dzieci, to już się dziwię. A NAJBARDZIEJ dziwię się temu, że dzięki ostatnim zmianom w ordynacji "kukizy" JUŻ zostały wyautowane z wyborów do europarlamentu, a za kilka miesięcy zostanie to powtórzone podczas zmian w ordynacji do sejmu. No chyba, że nadstawią grzbietu Prezesowi, który "łaskawie" przyjmie ich do tzw. zjednoczonej prawicy, ale już na całkowicie WŁASNYCH warunkach :-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX