Organizator Marszu upamiętniającego Powstanie Warszawskie: W milczeniu jest ważny przekaz

- Chodzi o to, żeby się wyciszyć i zastanowić. Z dala od jarmarku, który robi PiS- przekonywał w TOK FM Robert Hojda, organizator II Marszu Milczenia'44

- Tutaj chodzi o ludzi, o miasto. Mam na myśli zarówno powstańców, jak i mieszkańców Warszawy. Oraz oczywiście zburzone miasto. To tragiczne w skutkach wydarzenie, jakim było powstanie, dosięgnęło w jakiś sposób nas wszystkich - mówił w TOK FM Robert Hojda pomysłodawca i współorganizator Marszu Milczenia’44.

W audycji Pierwsze Śniadanie w TOK-u tłumaczył też, dlaczego marsz odbywa się w ciszy.  

Z dala od jarmarku

 - W milczeniu jest bardzo ważny przekaz. Tego dnia w Warszawie dzieje się bardzo dużo i głośno. Są np. nacjonaliści z ONR, który powinien być - moim zdaniem - zdelegalizowany. Ma swoje prawa, bo jest pupilem obozu rządzącego, który hoduje sobie w ten sposób zwolenników - ocenił.

- Rozmawiałem o tym z powstańcami, oni mówią, że są już za starzy, zbyt zmęczeni, żeby coś z tym zrobić. To sprawia, że pęka mi serce, ale też motywuje do tego, żeby coś zrobić. Właśnie w ciszy, z dala od tego jarmarku, który robi PiS. Chodzi o to, żeby wyciszyć się i zastanowić nad tym, co się stało w Warszawie - dodał Robert Hojda.

Czytaj też: Morawiecki nie powinien mieć magistra z historii? Prof. Śpiewak: Ma małą wiedzę. Coraz mniejszą

Uczestnicy marszu nie będą mieli ze sobą oznaczeń przynależności partyjnych i organizacyjnych. Nie będzie też raz i okrzyków i odpalania rac.

"Skromność, skupienie i stosowna powaga będą przewodnikiem tego marszu" - zapowiadają organizatorzy.

Marsz rozpocznie się w 74 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godzinie 16 na ul. Jana Kilińskiego, a zakończy się na ul. Waliców 14, przy jednej z ostatnich kamienic, która “pamięta” zdarzenia 1 sierpnia 1944. Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

Na wydarzenie zapraszają też ludzie ze świata kultury. Podczas marszu, Olgierd Łukaszewicz przeczyta wiersz Bonawentury.

Na marsz zaprasza też Wanda Traczyk-Stawska, która jako 17-letnia łączniczka-strzelec walczyła w powstaniu. Piotr Maślak odtworzył jej zaproszenie w audycji.

- Chcę was prosić… bo my odchodzimy. Nie możemy być już tymi, którzy niosą pamięć o tych, którzy dali najwięcej krajowi, bo własne życie. Chcę was prosić, żebyście o nich pamiętali i nieśli pamięć o ich miłości do tego miasta, do ojczyzny. Ale przede wszystkim pamięć o tym, że każdy człowiek ma swoją godność. A Polacy od wieków byli ludźmi, którzy mieli wielkie poczucie swojej godności. Ponieważ byli ludźmi, którzy kochali wolność - mówiła uczestniczka powstania.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Powstanie Warszawskie. II Marsz Milczenia'44
Zaloguj się
 • 66kropek

  Oceniono 4 razy 2

  Cudowny pomysł na obchody rocznicy! Cisza!! Tylko po co ten marsz? Każdy obejdzie sobie rocznicę Powstania po cichutku w domu. To będzie takie klimatyczne i cudowne! Tylko nie wiem czy słuszne: jakże bowiem wykorzystać ta ciszę w walce z PiS?

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 0

  W milczeniu...

  ...to najtrafniejszy postulat, ciszej nad tą trumną...

 • zorro318

  Oceniono 1 raz -1

  I znowu werble i fanfary, bogojczyzniane ceremonie na Powazkach, d. Wojskowy czy Komunalny
  (jak kto chce), ciche i glosne, sluszne i niesluszne (w/g gustu, upodoban i przekonan)manifestacje
  i coraz mniej swiatelek na coraz bardziej zaniedbanym cmentarzu Wolskim, miejscem spoczynku
  120 tys.warszawiakow, w wiekszosci nieznanych ofiar powstania. I pies z kulawa noga oficjeli sie nie pojawi, bo po co.
  HANBA I POSMIERTNA SZUBIENICA DLA KOMOROWSKIEGO I SPOLKI LUDOBOJCOW WLASNEGO NARODU ODPOWIEDZIALNYCH ZA POWSTANIE.
  Maciarewicz do roboty, posmiertne degradacje i procesy, jesli komus sie to nalezy, to wlasnie
  tym sukinsynom.
  P.S. Nie potepiam zolnierzy i oficerow powstania, oni szli po zwyciestwo, zawiedli wodzowie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Panie Jaroslawie rozumiem iz jest Pan jako polityk zainteresowany bipolarnym ukladzie politycznym w Polsce, niekonczacy sie okop ktory pozwala wam odciagniecie uwagio spolecznej od istoty rzadzenia czyli legislacja i ustawodawstwo. Straszenie powrotem postpeerelu nie wystarczy bo my akurat interesujemy sie tym co sie dzieje np. w kwestii OZE, po cichu wycofujecie sie i znow lobby wiatrakowe wymusilo na podatnikach megadaniny do megawatogodziny. Opamietajcie sie, zapytajcie pierwszego lepszego inzyniera o sprawnosc energetyczna tego gadzetu maksymalnie 30%. Wpadacie w ten sam belkot co za starej TVP chcecie nas zajac walka z czersko wiertniczym belkotem, a gdzie jest kontolna rola mediow, stojacych na strazy interesow panstwa i narodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX