"To gwałt na historii miasta". Apelują do papieża, żeby powstrzymał budowę Nycz Tower

Stołeczna koalicja Wygra Warszawa skierowała do papieża Franciszka list, w którym apeluje o powstrzymanie budowy tzw. Nycz Tower. 180-metrowy wieżowiec ma stanąć w ścisłym centrum stolicy.

Wieżowiec ma powstać na terenie należącym do kurii warszawskiej, w zabytkowej części Śródmieścia Południowego. Bezpośrednio sąsiadowałby z parafią świętej Barbary. To zabytkowy kościół z XVIII wieku. Niewykluczone, że w czasie budowy trzeba by było zburzyć część zabudowy, która przetrwała m.in. powstanie warszawskie.

Czytaj też: Śpiewak ostrzega, że odrzucenie ACTA 2 to nie koniec. "Opłaty to pomysł wydawców prasy"

Plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwia budowę wysokościowca, w zeszłym roku przyjęli stołeczni radni.

Koalicja Wygra Warszawa, w skład której wchodzi Inicjatywa Polska, Miasto Jest Nasze, Zieloni i Razem, apeluje do papieża Franciszka o zablokowanie planów warszawskiej kurii:

- Budowa Nycz Tower, to nie tylko gwałt na urbanistyce Warszawy, nie tylko gwałt na lokalnej społeczności, która protestowała przeciw tej budowie. To też gwałt na historii Warszawy - przekonywał kandydat na prezydenta Warszawy, Jan Śpiewak.

Koalicja chce też, by do sprawy odnieśli się pozostali kandydaci do fotela prezydenta Warszawy.

- Chcemy deklaracji od obu kandydatów, zarówno Patryka Jakiego, jak i Rafała Trzaskowskiego, że nie podniosą ręki na warszawskie zabytki, na pamięć o powstaniu - mówił Śpiewak.

Przeciwko planom budowy wieżowca protestują też mieszkańcy Śródmieścia Południowego.

Śpiewak twierdzi, że PO i PiS dogadało się w sprawie Srebrnej. "Doszło do pewnej politycznej umowy"

TOK FM PREMIUM