Polska przed europejskim Trybunałem Sprawiedliwości? "TSUE nie będzie chciał stanąć do politycznej walki"

Polska stanie przed Trybunałem Sprawiedliwości EU? - TSUE nie będzie chciał stanąć do politycznej walki - ocenia na antenie Radia TOK FM dr Paweł Kowal, były wiceminister Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W ciągu najbliższych dni polski rząd powinien odpowiedzieć Komisji Europejskiej na jej zastrzeżenia dotyczące ustawy o Sądzie Najwyższym.

Komisja na początku lipca uruchomiła wobec Polski procedurę o naruszenie prawa Unii w związku z zapisem o przechodzenie w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 rok życia. Bruksela powołuje się bezpośrednio na traktat UE.

Kowal: Mogą próbować się uchylić

Sprawa może zakończy się nawet przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu, ale jak przekonywał w TOK FM były wiceminister spraw zagranicznych - Paweł Kowal - raczej do tego nie dojdzie. 

- Intuicja mi podpowiada, że mogą próbować się uchylić. Mogą próbować podjąć taką politykę, którą często sądy na świecie podejmują, czyli nie stawać się częścią sporu - mówił Paweł Kowal w rozmowie z Karolina Lewicką.

- Czyli Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek? - wtórowała prowadząca. 

- Tak. Uważam, że ta sprawa może iść w tym kierunku. Trybunał Sprawiedliwości  nie będzie chciał stanąć do politycznej walki - dodał. 

Zobacz także: Adam Michnik o "kompleksie", jaki ma Kaczyński. "Trzeba szukać wyjaśnień w życiu osobistym"

Postępowanie dotyczące tzw. procedury naruszeniowej obejmuje trzy przewidziane w traktatach etapy. Komisja początkowo zwraca się do rządów o usunięcie naruszenia prawa, w kolejnym kroku daje krajom określony czas na zmiany, a w następnym etapie może pozwać kraj do Trybunału Sprawiedliwości Unii.

Władze w Warszawie dostały miesiąc, aby odpowiedzieć na wezwanie Komisji do usunięcia uchybień.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

  • Dlaczego Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy na polaryzacji sceny politycznej;
  • W jaki sposób - zdaniem Pawła Kowala - zmienia swój styl polityczny;
  • Jaki jest aktualnie POPIS?

Adam Michnik: Oni idą jak czołg. Albo zbudują system autorytarny, faszyzujący, albo to jest droga do przepaści

TOK FM PREMIUM