Sikorski: Finansowe karanie Polski przez UE, za to co robi PiS, to błąd

Radosław Sikorski uważa, że finansowe karanie Polski za zmiany w sądownictwie jest niesłuszne. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku odsuniemy PiS od władzy, a budżet zostanie - tłumaczył w TOK FM.

Radosław Sikorski stwierdził w Poranku Radia TOK FM, że w Polsce dzieją się rzeczy, na które nawet amerykański prezydent, Donald Trump, by sobie nie pozwolił.

- Trump próbuje działać na granicy prawa, ale nie zdarza mu się go przekraczać. Pewne rzeczy, które u nas widzimy, nawet jemu nie przyszłyby do głowy. Tam nikomu do głowy by nie przyszło zrobienie czystki w Sądzie Najwyższym. Trump nie zmienia systemu amerykańskiego, nie łamie konstytucji - wyliczał w Poranku Radia TOK FM były szef MSZ i były marszałek Sejmu.

Radosław Sikorski: Niesłuszne karanie

Agnieszka Lichnerowicz, gospodyni audycji, zwróciła uwagę na tekst Roberta Biedronia. Prezydent Słupska napisał w "Politico", że karanie Polski przez UE - za naruszanie praworządności - odbieraniem pieniędzy, jest błędem i może zniechęcić Polaków do wspólnoty. Biedroń proponował, by pieniądze przekierować do samorządów. 

- Nie Robert Biedroń to wymyślił, tylko grupa liberalna w Parlamencie Europejskim - tłumaczył były minister spraw zagranicznych oraz dodał: - Z tego co wiem, to taki jest plan Unii. W rozmowach z politykami europejskimi też argumentuję przeciwko budżetowemu karaniu Polski za działania PiS. Bo mam nadzieję, że w przyszłym roku odsuniemy PiS od władzy, a budżet zostanie. 

- Czy dobrym pomysłem jest przekierowanie tych pieniędzy do samorządów? - dopytywała Agnieszka Lichnerowicz. 

- Nie wszystko się da przekierować do samorządu. Ale to co się da, w szczególności fundusze dla organizacji pozarządowych w krajach, które przestają spełniać standardy demokratyczne, powinny być w ten sposób przesuwane - uważa Radosław Sikorski.

Czytaj też: Polska dostanie od UE mniej pieniędzy. Kwaśniewski: Wynika to z naszej osłabionej pozycji>>>

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o: 

  • sytuacji Donalda Trumpa;
  • czy wybory do Parlamentu Europejskiego będą testem polskiej demokracji.

Czytaj też: "Musimy bronić czci naszego ojca" - syn Tadeusza Mazowieckiego o pozwie przeciwko radnej PiS

Adam Michnik o "kompleksie", jaki ma Kaczyński. "Trzeba szukać wyjaśnień w życiu osobistym"

TOK FM PREMIUM