Upał daje się we znaki elektrowniom. Woda do chłodzenia jest za ciepła

Upały utrudniają pracę elektrowniom. Nie można wykluczyć, że niektóre z nich będą musiały ograniczyć bieżące funkcjonowanie. Główny problem dotyczy wody wykorzystywanej do chłodzenia.

Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom. Jak zapowiedziała w rozmowie z TOK FM rzeczniczka Polskich Sieci Energetycznych, z powodu fali upałów, niektóre elektrownie mogą ograniczyć swoją pracę. Chodzi przede wszystkim o przekroczenia dopuszczalnej temperatury wody wykorzystywanej do chłodzenia.

Dodatkowo na dziś PSE przewidują rekordowe, letnie zapotrzebowanie na moc, które może wynieść prawie 24 gigawatów.

Ale jak zapewniła Beata Jarosz, ewentualne ograniczenie pracy elektrowni nie powinno być odczuwalne dla zwykłych odbiorców. Bo obecnie polskie elektrownie dysponują odpowiednią nadwyżką mocy.

Uwaga, upał!

Dla przeważającej części kraju ogłoszono alerty pogodowe. Ale mają one związek nie tylko z panującym upałem. Mieszkańcy Lubelszczyzny, Podkarpacia i Małopolski powinni się spodziewać również burz.

Eksperci radzą, by przy takiej pogodzie ograniczyć do niezbędnego minimum  przebywanie - w godzinach południowych - na nasłonecznionym, otwartym terenie, nosić nakrycia głowy, pić minimum 2 litry płynów dziennie.

Podczas upałów absolutnie nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie, nawet na krótką chwilę.

Czytaj też: Gorąco Ci? To porozmawiajmy o globalnym ociepleniu. "Ono jest przy nas, dotyka nas codziennie">>>

"Woda to żywioł". Otylia Jędrzejczak ostrzega przed pływaniem po alkoholu

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM