Jak traktujemy pracowników z zagranicy? Molestowanie, robotnicy przymusowi, brak pensji

Czy pieniądze da się zarabiać w sposób etyczny? - Mamy pracowników przymusowych z Korei Płn., co 11 obywatel Ukrainy - zatrudniony legalnie - jest molestowany seksualnie - wyliczał w TOK FM Kamil Wyszkowski.

Aleksandra Dziadykiewicz, do rozmowy o etyce w biznesie, zaprosiła dyrektora  Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce - Kamila Wyszkowskiego. Postawiona przez niego diagnoza nie napawa optymizmem. - W Polsce mamy kryzys etyki - mówił. Przykładów na poparcie tej tezy Wyszkowski miał dużo.

- Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że w Polsce mamy pracowników przymusowych z Korei Płn. Co 11 obywatel Ukrainy - zatrudniony legalnie - jest molestowany seksualnie; co czwarty z legalnie zatrudnionych Ukraińców nie ma wypłacanej pensji lub otrzymuje wynagrodzenie niższe niż obiecane. To jest ta etyka - wyliczał gość TOK FM.

Skali problemów nikt nie zna

Warto jeszcze raz podkreślić, że dane dotyczą tylko obywateli Ukrainy pracujących legalnie w Polsce. - Nikt nie wie, ilu Ukraińców jest zatrudnionych nielegalnie - podkreślił Kamil Wyszkowski.

Jak mogą być traktowani pracownicy w Polsce pokazała bulwersująca sprawa pani Oksany. Kobieta, która - na czarno - pracowała  w gospodarstwie rolnym, doznała wylewu. Właściciel firmy, znany z reklam dużej sieci handlowej, zamiast od razu wezwać pogotowie lub odwieźć kobietę do szpitala - woził ją samochodem po mieście, po czym zostawił na przystanku.

Ostatecznie wezwał do niej policję, zgłaszając znalezienie pijanej osoby. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Czytaj też: Pracownica z Ukrainy straciła rękę. Inspekcja Pracy wskazuje na odpowiedzialność pracodawcy>>>

Co innego w papierach, co innego... w budynku

Traktowanie pracowników to zaledwie część zachowań, które budzą wątpliwości etyczne.

- Mamy kilka programów, które dotyczą czarnej strefy, szarej strefy, etyki w biznesie. To są bardzo ciekawe dane. Dotyczą m.in. budownictwa, tego co jest kupowane w sklepach, składach, a co potem "wsadzane" jest do stawianych budynków - mówił Kamil Wyszkowski w rozmowie z Aleksandrą Dziadykiewicz.

W czasie programu poruszonych zostało więcej wątków. Posłuchaj!

 • konsumenci zmieniają rynek: rezygnacja z plastikowych opakowań, sztućców;
 • kryzys wodny w Polsce.
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Rynek pracy. Ukraińcy. Robotnicy przymusowi
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 3 razy 1

  Bo Polska to dom wariatów jest. Jeden jest Jezusem Chrystusem i czyni sobie Ziemię poddaną,
  wycina pół Puszczy Białowieskiej, inny ma bezpośredni numer telefonu do Jezusa Chrystusa, ale tego drugiego, króla Polski, który nie mieszka na Wawelu bo mu zajął miejsce inny Jezus Chrystus z Maryją, ale nie tą zawsze dziewicą. Cudzoziemcy muszą wreszcie zrozumiec, ze pryjezdzają do pracy do tego świętego kraju, ukochanej ojczyzny Jana Pawła II, za Bóg zapłac,
  za dobre słowo np. ,,szczęś boze, ,za szklankę wody święconej z bakteriami kału, albo za trochę soli, bo chleba nie ma kto piec. Ze polski gospodarz po 4 klasach szkoły podstawowej, właściciel starej, bezzębnej zony, uzywającej jego brudnej onucy za podpaskę, zechce wziąc zapłatę w naturze za swoją dobroc okazaną 19 letniej Ukraince to coś złego w tym ? To pezeciez inny Jezus Chrystus ten z karczmy, powiedział, czyń sobie kobietę uległą. On wie co mówi, pije piwo ze szklanki, pali swoje, nie prosi się o peta, zacny człowiek. Zeby tylko na czas ta Unia pieniądze za nieuzytki wypłaciła, i za ten deszcz co w anioł pański padał i w pole nie mozna było wyjsc to będzie dobrze. Oczywiście polskiemu rolnikowi dobrze.

 • zorro318

  Oceniono 2 razy 0

  To jeszcze naprawde niewiele, pracodawcy czekaja na niewolnikow z Filipin, tych dopiero mozna bedzie kantowac i wykorzystywac.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy 0

  Poklosie postpeerelu ktorego owocem bylo rzadowy zart dwa pincdziesiunt netto na godzine to owoc czersko wiertniczej pogardy dla ludzi utrzymujacych sie z pracy noszacej ze soba wartosc dodana.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy -2

  Byl swego czasu taki minister gospodarki z partii przepraszam za wyrazenie unia wolnosci i jego mottem bylo powiedzienie iz najlepsza polityka gospodarcza panstwa jest jej brak. Wszystko co obecnie dzieje sie w kraju dzieje sie o dobre 15 lat za pozno.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX