Jak traktujemy pracowników z zagranicy? Molestowanie, robotnicy przymusowi, brak pensji

Czy pieniądze da się zarabiać w sposób etyczny? - Mamy pracowników przymusowych z Korei Płn., co 11 obywatel Ukrainy - zatrudniony legalnie - jest molestowany seksualnie - wyliczał w TOK FM Kamil Wyszkowski.

Aleksandra Dziadykiewicz, do rozmowy o etyce w biznesie, zaprosiła dyrektora  Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce - Kamila Wyszkowskiego. Postawiona przez niego diagnoza nie napawa optymizmem. - W Polsce mamy kryzys etyki - mówił. Przykładów na poparcie tej tezy Wyszkowski miał dużo.

- Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że w Polsce mamy pracowników przymusowych z Korei Płn. Co 11 obywatel Ukrainy - zatrudniony legalnie - jest molestowany seksualnie; co czwarty z legalnie zatrudnionych Ukraińców nie ma wypłacanej pensji lub otrzymuje wynagrodzenie niższe niż obiecane. To jest ta etyka - wyliczał gość TOK FM.

Skali problemów nikt nie zna

Warto jeszcze raz podkreślić, że dane dotyczą tylko obywateli Ukrainy pracujących legalnie w Polsce. - Nikt nie wie, ilu Ukraińców jest zatrudnionych nielegalnie - podkreślił Kamil Wyszkowski.

Jak mogą być traktowani pracownicy w Polsce pokazała bulwersująca sprawa pani Oksany. Kobieta, która - na czarno - pracowała  w gospodarstwie rolnym, doznała wylewu. Właściciel firmy, znany z reklam dużej sieci handlowej, zamiast od razu wezwać pogotowie lub odwieźć kobietę do szpitala - woził ją samochodem po mieście, po czym zostawił na przystanku.

Ostatecznie wezwał do niej policję, zgłaszając znalezienie pijanej osoby. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Czytaj też: Pracownica z Ukrainy straciła rękę. Inspekcja Pracy wskazuje na odpowiedzialność pracodawcy>>>

Co innego w papierach, co innego... w budynku

Traktowanie pracowników to zaledwie część zachowań, które budzą wątpliwości etyczne.

- Mamy kilka programów, które dotyczą czarnej strefy, szarej strefy, etyki w biznesie. To są bardzo ciekawe dane. Dotyczą m.in. budownictwa, tego co jest kupowane w sklepach, składach, a co potem "wsadzane" jest do stawianych budynków - mówił Kamil Wyszkowski w rozmowie z Aleksandrą Dziadykiewicz.

W czasie programu poruszonych zostało więcej wątków. Posłuchaj!

  • konsumenci zmieniają rynek: rezygnacja z plastikowych opakowań, sztućców;
  • kryzys wodny w Polsce.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM