"Domniemana krzywda obywatela". Jan Wróbel do Michała Wójcika: Będziecie mieli kłopot

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, który był gościem Poranka Radia TOK FM, przekonywał, że możliwość przeniesienia prof. Małgorzaty Gersdorf w stan spoczynku wynikała z konstytucji.

- U nas jest organ, który rozstrzyga, co jest konstytucyjne, a co nie jest. Jestem zaskoczony, jeśli część środowiska mówi, że coś jest wadą. Każdy obywatel ma prawo wystąpić, jeżeli widzi, że coś jest nie w porządku. Ustawodawca określił zasady gry, wiadomo, jaki jest wiek przejścia w stan spoczynku. Pani prof. Gersdorf zgodnie z konstytucją, którą wymachuje, podlega konstytucji i podlega ustawom - powiedział Michał Wójcik, pytany o stanowisko środowiska prawniczego co do pozostawania Małgorzaty Gersdorf na stanowisku Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego.

Na argument, że sprawdzanie przez TSUE zgodności ustawy mówiącej o przeniesieniu w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego starszych niż 65 lat, może skończyć się orzeczeniem o niezgodności z zasadą braku dyskryminacji ze względu na wiek, wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że Trybunał podobną sprawą już się zajmował.

- Trybunał Sprawiedliwości UE pochylał się nad taką sprawą, o ile wiem chodziło o wiek emerytalny prokuratorów. TSUE powiedział, że państwo ma prawo dowolnie kształtować sobie politykę - stwierdził wiceminister sprawiedliwości. - Tak, państwo ma prawo sobie odmładzać kadrę i jest to normalna rzecz - dodał.

- Konstytucja jest na samym szczycie. Podstawa prawna do tego, żeby prof. Gersdorf stała się sędzią w stanie spoczynku, była w konstytucji. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości - podkreślał Michał Wójcik.

Prowadzący Jan Wróbel kreślił jednak możliwy scenariusz wydarzeń w sposób niekorzystny dla polskich władz. - Jeśli nastąpi, a następuje właśnie moment domniemanej krzywdy obywatela indywidualnego, jakiegokolwiek sędziego, w tym pani prezes, to każdy obywatel może, a nawet powinien w ramach rozproszonej kontroli praworządności zwrócić się do Unii Europejskiej z pytaniem o ratunek. I na moje oko ten ratunek przybędzie. Będziecie mieli, jeśli się tak długo utrzymacie przy władzy, kłopot - argumentował Jan Wróbel. Michał Wójcik nie zgodził się i przywołał procedurę, z której prof. Gersdorf nie skorzystała, a która zakładała napisanie wniosku o możliwość dalszego orzekania.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

  • czy PiS potrafi skrytykować swoje działania;
  • czy można napisać "PZPR" na ścianie biura poselskiego.

DOSTĘP PREMIUM