Od dziś żyjemy na kredyt. Surowce na ten rok wyczerpaliśmy w 212 dni

Dziś obchodzimy szczególny dzień - Dzień Długu Ekologicznego. To oznacza, że od jutra zużywać będziemy zasoby naszej planety na kredyt. W siedem miesięcy strawiliśmy to, co Ziemia oferuje nam na cały rok.

Od kilku lat dostrzegamy, jak gwałtownie zmienia się pogoda nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W kraju przeżywamy falę upałów, a pożary trawią całą zachodnią część świata. Czy powinniśmy bić na alarm?

Żyjemy na kredyt

Jak podają badacze z organizacji Global Footprint Network, na kredyt żyjemy w zasadzie od lat 70. Jeszcze w roku 1970 udawało się ludziom żyć tak, by roczne zasoby kończyły się dopiero 29 grudnia. Dziś jest to 1 sierpnia, a prognozy na przyszłość są jeszcze mniej wesołe – zużycie ziemskich dóbr rośnie szczególnie szybko w ostatnich latach.

Katar, Luksemburg i Zjednoczone Emiraty Arabskie na szczycie czarnej listy 

Na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zużycie ziemskich zasobów, znajduje się Katar, który swój krajowy Dzień Długu Ekologicznego obchodził w tym roku 9 lutego. Kolejne kraje to: Luksemburg, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Mongolia, Dania i Estonia.

Najmniej zasobów zużywają z kolei mieszkańcy Wietnamu, Maroka i Kirgistanu – mówi gościni audycji TOK FM Monika Kotulak, biolożka, edukatorka ekologiczna zajmująca się prawną ochroną przyrody w organizacji CEEweb for Biodiversity. Jak przekonuje, wyznaczenie takiej daty jak Dzień Długu Ekologicznego jest ważny, bo bardzo wyraźnie pokazuje nasz wpływ na zużycie zasobów planety.

- Mamy na naszej planecie zasoby odnawialne i nieodnawialne. Nieodnawialne to ropa, węgiel, rudy metali, a odnawialne to na przykład drzewa w lesie czy ryby w oceanach. Jeśli zużywamy je szybciej, niż się one odbudowują, to degradujemy swoje zasoby – mówi drugi gość audycji TOK FM, Marcin Popkiewicz, ekspert do spraw energetyki, analityk megatrendów, redaktor portalu "Nauka o klimacie".

Populacja ludzi na Ziemi zwiększyła się ogromnie od lat 70. Jednak naukowcy mówią jasno: gdyby każdy z nas żył w rozsądnych granicach konsumpcji, Ziemia nadal byłaby w stanie nas wszystkich wyżywić. Co należałoby zmienić w sposobie życia?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj audycji, w której usłyszysz:

  • Czy czeka nas katastrofa, której nie można uniknąć?
  • Jakie trzy ważne czynniki wpływają na zużycie ziemskich zasobów?
  • Dlaczego obecne zużycie dóbr przypomina pogoń za królikiem?
  • Dlaczego ginięcie różnych gatunków zwierząt i roślin ma olbrzymi wpływ na nasze życie?

 Dzień Długu Ekologicznego (ang. Ecological Debt Day lub Earth Overshoot Day)

To dzień, w którym ludzkość wykorzystała swoje ziemskie zasoby (paliwa kopalne i surowce, lasy, gleba, woda) przypadające na cały rok, przekraczając w ten sposób zdolność Ziemi do ich odnawiania. Dzień Długu Ekologicznego (DDE) wylicza się, dzieląc ogół zasobów naturalnych przez światowy ślad ekologiczny (z ang. ecological footprint), a następnie mnożąc przez 365.

Dług ekologiczny oznacza, że eksploatujemy Ziemię ponad miarę, pozbawiając przyszłe pokolenia jej zasobów. Odnosi się także do nierównomiernego zużycia zasobów, zależnego od stopnia bogactwa danego kraju. Z ekonomicznego punktu widzenia, po Dniu Długu Ekologicznego ludzkość żyje na koszt Ziemi. Ostatnie półwiecze pokazuje, że zjawisko to nie jest czymś wyjątkowym, lecz powszechnym.

Min. Kowalczyk: Zapominamy, że człowiek jest elementem środowiska

TOK FM PREMIUM