Czy Mike Tyson może nosić powstańczą opaskę? "Łatwo jest naruszyć pewne tabu"

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to okazja do oddania czci poległym. - Sposób oddawania hołdu ulega modyfikacjom nie tylko wśród młodych, ale także wśród samych powstańców - mówił w TOK FM dr Paweł Ukielski z MPW.

Dziś 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednak spór o zasadność rozpoczęcia zrywu nie niknie. - Bić się czy nie bić? - pytał na antenie TOK FM Paweł Sulik. 

- Ten spór będzie trwać cały czas. To jest całkiem dobrze. Kiedy spieramy się o naszą przeszłość, to się z nią mierzymy, zastanawiamy się, jaka nauka z niej wypływa - tłumaczył dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Według historyka placówka nie udziela odpowiedzi, czy decyzja o rozpoczęciu walki była słuszna, czy nie.  

- Ekspozycja daje argumenty obu stronom. Prezentowane są na niej również eksponaty przypominające o cierpieniu cywili. Muzeum w żadnym miejscu nie mówi: "to była dobra decyzja" - wyjaśniał gość TOK FM. 

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: spot z Mikiem Tysonem

Firma produkująca napój energetyczny wypuściła z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego spot, w którym o bohaterstwie Polaków mówi bokser skazany za gwałt, Mike Tyson. Na ramieniu ma biało-czerwoną opaskę z literami AK. 

- Czy ktoś taki powinien mówić o powstaniu? - pytał Paweł Sulik. 

- To jest złożony problem, bo z jednej strony mówimy o prywatnym przedsiębiorcy, który wykonał dwa gesty: wykupił całostronicowy artykuł sponsorowany w New York Timesie ze zdjęciami z powstania, przybliżający Powstanie Warszawskie amerykańskiemu czytelnikowi. Za to był powszechnie chwalony - wyjaśniał historyk oraz dodał, że późniejsze kontrowersje związane z wykorzystaniem w filmie Mike'a Tysona pokazują,  "jak delikatną materią jest kwestia wrażliwości, tożsamości, pamięci i jak łatwo naruszyć pewne tabu". 

Dr Paweł Ukielski zaznaczył, że podczas budowy MPW bardzo bano się, aby "nie poruszyć jakieś nuty, która by kogoś dotknęła". Dlatego też nie zdecydowano się na produkcję gry komputerowej o powstaniu.  

- Opaska u Tysona wiele osób razi, ale opaski wśród uczestników biegu Powstania Warszawskiego już nie. Kiedy 15 lat temu rozmawialiśmy z powstańcami o wykorzystaniu opasek do jakiejś akcji promocyjnej, to mówili, że sobie tego nie życzą. To wszystko się zmienia - tłumaczył gość TOK FM oraz wyjaśniał: - Ta pamięć, ten sposób oddawania hołdu, ulega cały czas pewnym modyfikacjom i to nie tylko wśród młodych, ale także wśród samych powstańców. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

 • czym jest akcja 'Wolność łączy";
 • ilu zagranicznych turystów odwiedza MPW;
 • czy podczas obchodów rozlegną się gwizdy.
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Czy Mike Tyson może nosić opaskę Powstania Warszawskiego?
Zaloguj się
 • zorro318

  0

  Gwalt mocno naciagany, panienka, czarna miss Ameryki wybrala samotnie, sie bez majtek w przezroczystej koszulce nocnej w nocy do apartamentu hotelowego boksera. To sa fakty, Mike twierdzi, ze seks byl za obopolna zgoda, dziewczyna, ze nie, swiadkow nie bylo wiec zamkneli Mika.
  Odszkodowanie w sprawie cywilnej przewyzszylo wielokrotnie nagrody dla czarnej miss.

 • getz54

  Oceniono 9 razy -1

  Czy pan MT moze nosic powstańczą opaskę ? A dlaczego nie ? Skoro pani Jadzia, mamusia dwóch podobnych obrzępałów miała nosic bezwstydnie Order Virtuti Militari przyznany jej przez syna prezydenta, za udział w powstaniu warszawskim, którego nie oglądała nawet przez okno kamienicy warszawskiej, bo jej w tym czasie w stolicy wogóle nie było, to dlaczego nie ? Pan MT przynajmniej walczył, dla bolszewików nie jest wazne, ze w ringu, wazne ze znany w Ameryce człowiek popiera ich politykę historyczną. Mike Tyson za cenę obiadu świadczy teraz takie usługi. moze na 100-lecie wiary w mit odzyskanej wolności przyleci do PL ze swoim kolegą panem Denisem Rodmanem i zaśpiewają bacy na Nowogrodzkiej 100 lat. za 100 000 $.Kto wie ?
  Dla bolszewików prawda ma relatywne znaczenie. Czy prokurator Piotrowski, sędzia Kryze, wsadzali do więzień opozycję, czy opozycja ich, nie ma to znaczenia, jezeili są z nami. Czy Kamiński i Wąsik są kryminalistami czy nie ? Na dzisiaj nie, koniec, kropka. Tak funkcjonuje dobrazmiana. Od zatwardzenia, kolki wątrobowej, choroby kolana, zalezy los milionów Polaków.
  A czy pan Tyson załozy opaskę powstańczą, czy ze swastyką jak ONR, czy uzyje Old Space po goleniu, to jest obecnie jego sposób na zycie.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 6 razy -2

  Polacy słyną z tabu i powierzchownej wiary w Mzimu.
  W zasadzie to ten bokser powinien być biały a my czarni.

  Trochę dystansu do siebie drodzy rodacy!

  Nie trzeba z tej tragedii robić powodów do chwały a jeszcze do tego na arenie międzynarodowej.
  Wtedy taki bokser nie będzie nic wiedział o tym powstaniu.
  Ku uciesze paru rasistów znad Wisły.

 • endrju1521

  Oceniono 5 razy -3

  Nosić może wszystko.

  Ale jego wiedza, jest dowodem na fenomenalny poziom nauczania

  w amerykańskich poprawczakach.

 • rbik53

  Oceniono 5 razy -3

  .
  Czy Mike Tyson może nosić powstańczą opaskę?
  - Po tym jak nawalił Gołocie, to myślę, że nie....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX