Czy Mike Tyson może nosić powstańczą opaskę? "Łatwo jest naruszyć pewne tabu"

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to okazja do oddania czci poległym. - Sposób oddawania hołdu ulega modyfikacjom nie tylko wśród młodych, ale także wśród samych powstańców - mówił w TOK FM dr Paweł Ukielski z MPW.

Dziś 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jednak spór o zasadność rozpoczęcia zrywu nie niknie. - Bić się czy nie bić? - pytał na antenie TOK FM Paweł Sulik. 

- Ten spór będzie trwać cały czas. To jest całkiem dobrze. Kiedy spieramy się o naszą przeszłość, to się z nią mierzymy, zastanawiamy się, jaka nauka z niej wypływa - tłumaczył dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Według historyka placówka nie udziela odpowiedzi, czy decyzja o rozpoczęciu walki była słuszna, czy nie.  

- Ekspozycja daje argumenty obu stronom. Prezentowane są na niej również eksponaty przypominające o cierpieniu cywili. Muzeum w żadnym miejscu nie mówi: "to była dobra decyzja" - wyjaśniał gość TOK FM. 

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: spot z Mikiem Tysonem

Firma produkująca napój energetyczny wypuściła z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego spot, w którym o bohaterstwie Polaków mówi bokser skazany za gwałt, Mike Tyson. Na ramieniu ma biało-czerwoną opaskę z literami AK. 

- Czy ktoś taki powinien mówić o powstaniu? - pytał Paweł Sulik. 

- To jest złożony problem, bo z jednej strony mówimy o prywatnym przedsiębiorcy, który wykonał dwa gesty: wykupił całostronicowy artykuł sponsorowany w New York Timesie ze zdjęciami z powstania, przybliżający Powstanie Warszawskie amerykańskiemu czytelnikowi. Za to był powszechnie chwalony - wyjaśniał historyk oraz dodał, że późniejsze kontrowersje związane z wykorzystaniem w filmie Mike'a Tysona pokazują,  "jak delikatną materią jest kwestia wrażliwości, tożsamości, pamięci i jak łatwo naruszyć pewne tabu". 

Dr Paweł Ukielski zaznaczył, że podczas budowy MPW bardzo bano się, aby "nie poruszyć jakieś nuty, która by kogoś dotknęła". Dlatego też nie zdecydowano się na produkcję gry komputerowej o powstaniu.  

- Opaska u Tysona wiele osób razi, ale opaski wśród uczestników biegu Powstania Warszawskiego już nie. Kiedy 15 lat temu rozmawialiśmy z powstańcami o wykorzystaniu opasek do jakiejś akcji promocyjnej, to mówili, że sobie tego nie życzą. To wszystko się zmienia - tłumaczył gość TOK FM oraz wyjaśniał: - Ta pamięć, ten sposób oddawania hołdu, ulega cały czas pewnym modyfikacjom i to nie tylko wśród młodych, ale także wśród samych powstańców. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • czym jest akcja 'Wolność łączy";
  • ilu zagranicznych turystów odwiedza MPW;
  • czy podczas obchodów rozlegną się gwizdy.

TOK FM PREMIUM