"Godnie uczcijmy ten dzień". 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

O 17 zawyły syreny w Warszawie i innych miastach Polski. W centrum stolicy hołd powstańcom oddało kilkadziesiąt tysięcy osób.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. W trwających 63 dni walkach zginęło ok. 16 tys. żołnierzy polskiego podziemia oraz 150-200 tys. cywilów.

- Zawsze będziemy pamiętać o tym, ile ofiar cywilnych pochłonęło powstanie. I jak okrutnie ich potraktowano, wypędzając z Warszawy. Po raz kolejny oddajemy im hołd - mówił podczas rocznicowych uroczystości wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn.

Jak podkreślił, o powstańczym zrywie "powiedziano już chyba wszystko". - Jest tylu jego zagorzałych przeciwników, co apologetów. Pozostawmy dalsze spory historykom. Ale my wiemy, że ktoś, kto tego nie przeżył, nie powinien - patrząc w oczy powstańcom - oceniać negatywnie ich determinacji w walkach, w czasie Powstania Warszawskiego. Godnie uczcijmy ten dzień. Z szacunkiem dla tych, którzy jeszcze żyją - apelował 89-letni Zbigniew Galperyn.

Pamiętamy

O godzinie 17:00 - w rocznicę Godziny "W" - w Warszawie i wielu innych miastach Polski zawyły syreny.

W centrum stolicy, na rondzie Dmowskiego, hołd powstańcom oddały dziesiątki tysięcy ludzi. Jak relacjonuje reporter TOK FM, zatrzymali się wszyscy: przechodnie, rowerzyści, kierowcy. Nie obyło się bez rac i pochodni.

O 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego nastąpi uroczyste rozpalenie Ogniska Pamięci. Ogień płonąć będzie przez 63 dni.

Czytaj też: Czy Mike Tyson może nosić powstańczą opaskę? "Łatwo jest naruszyć pewne tabu">>>

Mike Tyson czyta o bohaterach Powstania Warszawskiego. Czy jest odpowiednią osobą?

DOSTĘP PREMIUM