"Godnie uczcijmy ten dzień". 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

O 17 zawyły syreny w Warszawie i innych miastach Polski. W centrum stolicy hołd powstańcom oddało kilkadziesiąt tysięcy osób.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. W trwających 63 dni walkach zginęło ok. 16 tys. żołnierzy polskiego podziemia oraz 150-200 tys. cywilów.

- Zawsze będziemy pamiętać o tym, ile ofiar cywilnych pochłonęło powstanie. I jak okrutnie ich potraktowano, wypędzając z Warszawy. Po raz kolejny oddajemy im hołd - mówił podczas rocznicowych uroczystości wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyn.

Jak podkreślił, o powstańczym zrywie "powiedziano już chyba wszystko". - Jest tylu jego zagorzałych przeciwników, co apologetów. Pozostawmy dalsze spory historykom. Ale my wiemy, że ktoś, kto tego nie przeżył, nie powinien - patrząc w oczy powstańcom - oceniać negatywnie ich determinacji w walkach, w czasie Powstania Warszawskiego. Godnie uczcijmy ten dzień. Z szacunkiem dla tych, którzy jeszcze żyją - apelował 89-letni Zbigniew Galperyn.

Pamiętamy

O godzinie 17:00 - w rocznicę Godziny "W" - w Warszawie i wielu innych miastach Polski zawyły syreny.

W centrum stolicy, na rondzie Dmowskiego, hołd powstańcom oddały dziesiątki tysięcy ludzi. Jak relacjonuje reporter TOK FM, zatrzymali się wszyscy: przechodnie, rowerzyści, kierowcy. Nie obyło się bez rac i pochodni.

O 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego nastąpi uroczyste rozpalenie Ogniska Pamięci. Ogień płonąć będzie przez 63 dni.

Czytaj też: Czy Mike Tyson może nosić powstańczą opaskę? "Łatwo jest naruszyć pewne tabu">>>

Mike Tyson czyta o bohaterach Powstania Warszawskiego. Czy jest odpowiednią osobą?

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
"Godnie uczcijmy ten dzień". 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Zaloguj się
 • zorro318

  0

  Znowu celowo "zapomniano" o 2000 zolnierzy 1, 2 i 3 Dywizji I Armii WP poleglych w powstaniu.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 4 razy 0

  Słuchałem dzisiaj wywiadów z ostatnimi uczestnikami.
  Jeden powiedział, że miał wtedy 15 lat, potem mówił, że bał się o swoich "chłopców", czyli podkomendnych.

  Czy nie czas by się tych ludzi zapytać co sądzą o rekrutowaniu dzieci do działań wojennych?
  Takie wojsko miała AK?
  To w ręce tych dzieciaków złożono losy stolicy i setek tysięcy Warszawiaków?

  Jak lekkomyślnym, pozbawionym wyobraźni, empatii narodem jesteśmy.....

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy -2

  W taki oto sposób, rośnie kult klęsk narodowych...

 • getz54

  Oceniono 6 razy -2

  Nie rozumiem, jak mozna godnie uczcic ten dzień. Jednocześnie mamy uczcic pamięc zbrodniarzy odpowiedzialnych za śmierc 150 000 cywilów, i całkowite zniszczenie miasta, Okulickiego, Komorowskiego, Ericha von dem Bach Zelewskiego, Bronisława Kamińskiego i ich ofiar. Wiem, ze bolszewicy nie będą mieli z tym problemu, bo oni tylko schlebiają w ten sposób części swojego elektoratu. Za zycia świętowali tez wszelkie rocznice i tryumfy ZSRR, nie bacząc na Katyń, ten świętowali chyłkiem, po cichu. Kacvzyński to stary tropiciel śladów jest. Zmyli kazdego. Tak jak bolszewicy skończyli obchodzic inne swoje wielkie święto, katastrofy samolotu, tez z ofiarami śmiertelnymi, powinni skończyc świętowac ten dzień głupoty i wstydu narodowego, megalomaństwa. Nie pamiętam, który generał amerykański powiedział, ze gdyby takie powstanie wydarzyło się w Ameryce, wszyscy dowódcy odpowiedzialni za jego rozpoczęcie zostaliby rozstrzelani. Zdarza się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX