Kto jest I prezesem SN? Rzecznik KRS: Trudno powiedzieć, kto faktycznie wykonuje tę władzę

Dr Maciej Mitera, sędzia i rzecznik KRS nie wie, kto obecnie jest I Prezesem Sądu Najwyższego. - Sytuacja jest płynna. Ufam, że pan prezydent przetnie ten węzeł gordyjski - stwierdził na antenie TOK FM.

Na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego zgłosiło się około 200 chętnych. Jak mówił w Poranku Radia TOK FM rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, dr Maciej Mitera, wciąż napływają zgłoszenia wysłane pocztą - tu decyduje data stempla pocztowego. Termin minął z końcem lipca

- Czy kryteria dla kandydatów na sędziów SN zostały obniżone? - pytała Dorota Warakomska.

- W mojej ocenie nie. Nie wyobrażam sobie, że w SN zasiądzie ktoś bez doświadczenia i innych przymiotów, które by na to pozwalały. Sędzia SN powinien, jak każdy sędzia, to jest dawanie rękojmi należytego wykonywania zawodu, plus nieskazitelność charakteru, kwestie etyczne, ale też bieżąca praca u podstaw. 

Czytaj też: Cimoszewicz o Sejmie Kuchcińskiego: To nie jest parlament. To są koszary zarządzane przez kaprala

Prowadząca nie dawała jednak za wygraną i zapytała, czy odpowiedni kandydat powinien znać konstytucję i jej przestrzegać. - To retoryczne pytanie - odparł rzecznik KRS

Rzecznik KRS: Trudno powiedzieć, kto wykonuje władzę I prezesa SN

Według dr. Macieja Mitery, prof. Małgorzata Gersdorf jest sędzią w stanie spoczynku. - Sędzia w stanie spoczynku nie może być I prezesem - tłumaczył sędzia. 

Zdaniem gościa TOK FM konstytucja pozwala określać wiek przechodzenia sędziów w  stan spoczynku w ustawie zwykłej. - Ilu prawników, tyle interpretacji - skomentował spór o zgodność z ustawą zasadniczą przepisu wprowadzonego przez PiS. 

- Kto jest I prezesem Sądu Najwyższego? - zapytała prowadząca. 

- Sytuacja jest płynna. Ufam, że pan prezydent przetnie ten węzeł gordyjski i wskaże osobę.

Sędzia Mitera nie wiedział jednak, kto obecnie jest I prezesem. - Trudno powiedzieć, kto faktycznie wykonuje tę władzę. Ja jestem tylko lub aż rzecznikiem KRS. KRS nie jest organem, który decyduje, co jest aktualnie obowiązującym prawem, a co nie - podsumował rzecznik. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

  • czy wydłużył się proces rozpatrywania spraw;
  • co rzecznik KRS sądzi o słowach Krystyny Pawłowicz na temat szefowej Amnesty International w Polsce;
  • czy sędzia Muszyński, jeśli kandyduje do SN, powinien zrezygnować z zasiadania w Trybunale Konstytucyjnym.

"Upadł faraoński Egipt, Imperium Rzymskie, III Rzesza, więc upadnie także IV RP PiS"

DOSTĘP PREMIUM