Przyzwyczajmy się do upałów! "Jesteśmy jak żaba w garnku. Też nie wiemy, co się dzieje z wodą"

Globalne ocieplenie wpływa na anomalne zjawiska pogodowe, których doświadczamy. Według eksperta jesteśmy w podobnej sytuacji, co żaba gotowana w garnku.

Trudno przewidzieć, czy zjawiska pogodowe, które obecnie nawiedzają Europę, będą takie same za rok czy dwa lata - mówił w TOK FM Wojciech Stępniewski z Koalicji Klimatycznej. - Bezsprzeczne jest jednak to, że jeżeli spojrzymy na długoletnie trendy temperatury czy ilości zjawisk anomalnych, jak susze czy deszcze nawalne, to widać, że jest ich coraz więcej. Zjawisk, które kiedyś uchodziły za zjawiska rzadkie, będzie w przyszłości coraz więcej - mówił specjalista.  

Jak zaznaczył ekspert, dziś średnia globalna temperatura jest o 1 stopień Celsjusza wyższa niż sto lat temu. 

Globalne ocieplenie: dlaczego temperatura się podnosi?

Według eksperta "mamy do czynienia ze zjawiskiem szklarniowym". Ilość gazów cieplarnianych, które sprzyjają wzrostowi temperatury w atmosferze, jest w niej coraz większa. - Chodzi głównie o parę wodną, dwutlenek węgla i kilka innych gazów. Powodują, że co roku średnia temperatura na Ziemi wzrasta - podkreślił Stępniewski. 

- Można to porównać do gotowania żaby w garnku z wodą. Żaba nie zdaje sobie sprawy, że temperatura powoli wzrasta, ale w końcu jest dla niej za wysoka. Jesteśmy w podobnej sytuacji - wyjaśniał specjalista.

Zaznaczył, że powolny wzrost temperatury teoretycznie jest dla nas niezauważalny, ale przy okazji dochodzi do zupełnie nienaturalnych zjawisk. Ich przykładem są np. nawalne deszcze w Europie Północnej, grad w lipcu czy sierpniu oraz 30 stopni C. na kole podbiegunowym. - To były zjawiska, które występowały wcześniej co kilkadziesiąt lat, a nie co dwa-trzy lata, jak teraz. Będziemy się musieli do nich przyzwyczaić - prognozował ekspert z Koalicji Klimatycznej. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Nie tylko w Polsce jest gorąco

Narzekamy na upały w Polsce, ale w Europie Zachodniej jest jeszcze gorzej. 40-45 stopni notuje się w Hiszpanii, Portugalii czy Francji. Nawet w okolicach koła podbiegunowego temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Rekordowe upały panują w Norwegii, Szwecji i Finlandii. Również na Syberii słupek rtęci w termometrach osiąga nienotowane wcześniej poziomy.

W Polsce w najbliższych dniach ma się pojawić trochę zimniejsze powietrze znad Atlantyku, które obniży nieco temperatury.

Po co nam przydrożne drzewa? Specjalista: pomagają nam radzić sobie ze zmianami klimatu

DOSTĘP PREMIUM