Kolejny pomnik Lecha Kaczyńskiego ubrany w koszulkę z napisem "Konstytucja"

Po Szczecinie, teraz pomnik Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej został ubrany w koszulkę z napisem "Konstytucja". Sprawą już zajmuje się policja, choć na razie nie wiadomo, w jakim kierunku pójdzie śledztwo.

Jak przekazała w rozmowie z reporterką TOK FM rzeczniczka policji w Białej Podlaskiej, Barbara Salczyńska-Purchla, w tej chwili policjanci zbierają dowody i wykonują tzw. czynności w niezbędnym zakresie, a to oznacza, że jeszcze nie podęto decyzji, jaki artykuł kodeksu znajdzie w tej sprawie zastosowanie.

Dziś rano policjanci zauważyli baner w formie koszulki na pomniku Marii i Lecha Kaczyńskich. Koszulkę miał na sobie były prezydent. Zabezpieczono ją jako dowód w sprawie. Pomnik jest w zasięgu kamer miejskiego monitoringu. Z zapisu, który już przejrzano, wiadomo, że za akcją stoją dwaj mężczyźni - policja zna już ich wizerunki.

Dwumetrowa konstrukcja z brązu, przedstawiająca parę prezydencką w czasie spaceru, stoi przy dworcu autobusowym, tuż obok komendy policji.

Kto zawiesił baner? - nie wiadomo. Być może ktoś z Komitetu Obrony Demokracji, bo na stronie KOD na Facebooku pojawiło się zdjęcie prezydenta w koszulce. Działacze KOD twierdzą, że stoi za tym "niewidzialna ręka".

Pod koniec lipca ktoś przebrał w koszulkę pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Tam postępowanie prowadzone jest w kierunku „znieważenia pomnika”.

KOD w Szczecinie: To nasza strategia

- To trochę nasz pomysł na to, co się dzieje w Polsce i pewnego rodzaju strategia. Znamy cytaty ze słów św.p. Lecha Kaczyńskiego o konstytucji. Wiele z nich mówi o tym, że konstytucja była za jego czasu swego rodzaju biblią - mówiła w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u Magdaleną Filiks, przewodnicząca Kodu w Szczecinie, pytana o kulisy pomysłu założenia pomnikowi koszulki.

Przyznała, że nie spodziewała się takiego zamieszania związanego z inicjatywą. Posłuchaj całej rozmowy!

TOK FM PREMIUM