Draginja Nadażdin po ataku Pawłowicz: Wiem, jak można dyskredytować ludzi. Widziałam to za Miloševicia

- Nie jestem zaskoczona, co nie znaczy, że się na to zgadzam - w ten sposób Draginja Nadażdin, szefowa Amnesty International w Polsce skomentowała w TOK FM wymierzony w nią atak Krystyny Pawłowicz.

Chodzi o wpis na Twitterze. Posłanka PiS napisała, zwracając się do szefowej AI w Polsce: Wracaj kobieto do siebie bronić tam praw i wolności osób
torturowanych. Samą organizację określiła jako lewacką międzynarodówkę.

Jak zauważyła Draginja Nadażdin, wpis pojawił się po tym, jak Amnesty International wystąpiło z apelem o wyjaśnienie sytuacji, do której doszło w nocy z 26 na 27 lipca w czasie protestów przed Pałacem Prezydenckim. Zebrali się tam wówczas przeciwnicy zmian w polskim sądownictwie, a już po rozwiązaniu zgromadzenia doszło do przepychanek z policją. Wtedy też rozpylony został gaz. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Szefowa AI w Polsce zwróciła uwagę, że podobne komentarze pod adresem innych osób Krystyna Pawłowicz formułowała już wcześniej. Dlatego ona sama nie była tym atakiem zaskoczona. - Ważne, żebyśmy nie pozwolili sobie na przyzwyczajanie się do takiej sytuacji - podkreśliła w rozmowie z Pawłem Sulikiem.

- Wchodząc w tę pracę i mając doświadczenie z Bałkanów, widziałam, jak media prorządowe w Serbii za czasów Miloševicia krytykują ludzi działających w organizacjach domagających się wyjaśnień w sprawie zbrodni, jak bardzo często są oni narażani na próbę dyskredytacji, nazywani zdrajcami narodu - wspominała Draginja Nadażdin.

Czy Amnesty International jest obiektywne?

Takie pytanie postawił prowadzący rozmowę. Zastanawiał się też, na ile na postrzeganie działalności AI wpływa brak powszechnej świadomości co do tego, jak działa organizacja - komu podlega, skąd bierze pieniądze.

Draginja Nadażdin stwierdziła, że pytania o aktywność AI za czasów innej władzy są strategią na uciszenie krytyka i zapędzenie go w róg. Tak naprawdę bowiem, jej zdaniem, nie ma woli wysłuchania odpowiedzi. A jako przykład aktywności AI podała sprawę tajnych więzień CIA, które znajdowały się na terenie Polski.

A skąd obecna aktywność organizacji? - Dzieje się w Polsce kilka bardzo groźnych procesów, które nie miały miejsca wcześniej. Dlatego poświęcamy im więcej czasu - wyjaśniała. 

- Potrzebny jest niezależny głos z boku, który może skrytykować, uwidocznić to, co nie działa. Gdy narasta brak zaufania do tego, co się dzieje w ogóle na świecie, to, że AI jest organizacją międzynarodową, może dawać dodatkowe argumenty krytykom - przyznała.

Dodała jednocześnie, że w Polsce Amnesty International ma ok. 9 tys. członków (zostać może nim każdy) i jest największą spośród organizacji pozarządowych, zajmujących się monitorowaniem i nagłaśnianiem naruszeń praw człowieka.

Kto i jak wybiera tematy?

Wyjaśniając, jak podejmowane są decyzje co do przedmiotu aktywności Amnesty International, wskazała, że dyskusje nad danym tematem trwają nieraz i 2 lata, a bywa że dłużej. - Sekretariat czasem sam pyta o problemy, a czasem je sygnalizuje - dodała.

Pytana o to, jak odpowiedziałaby na argument, że nie jest zbyt głośno o występowaniu AI w obronie wolności religii, Draginja Nadażdin podała kilka przykładów takich spraw.

- Swego czasu jedną z bohaterek pisania listów była chrześcijanka z Pakistanu, która została skazana na karę śmierci za zniszczenie Koranu. Wciąż o nią walczymy. W Sudanie z kolei młoda kobieta Miriam, chrześcijanka, była w ciąży z chrześcijaninem będącym obywatelem USA. Sudańskie władze uznały jednak, że jest muzułmanką, bo muzułmaninem był jej ojciec. I za to została skazana na karę śmierci. Stanęliśmy w jej obronie, udało się zmobilizować ogromną liczbę ludzi, w Polsce nasz apel na FB osiągnął jeden z ogromnych zasięgów od lat. Udało się ją uratować, pozwolono jej wyjść z więzienia i wyjechać z mężem do USA - opowiadała.

To tylko jeden z wątków tej bardzo ciekawej rozmowy. Paweł Sulik z Draginją Nadażdin rozmawiał również o tym, jak:

  • Jak nauczyć się praw człowieka? Przykładem jest warsztat schodów…
  • Czy prawa człowieka prawom człowieka nierówne?
  • Jak szefowa AI odpowiada na argument o tym, że organizacja praw człowieka powinna bronić przede wszystkim w takich krajach jak Arabia Saudyjska?
  • Czy Amnesty International może uciec od polityki?

W związku z wypowiedzią Krystyny Pawłowicz do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wystosowany został apel. Sygnatariusze listu domagają się, by prezes PiS zażądał od posłanki przeprosin wobec Draginji Nadaždin oraz zakazał Pawłowicz sięgania po mowę nienawiści. Pod apelem znalazło się ponad sto podpisów. CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ TREŚĆ LISTU >>>

DOSTĘP PREMIUM