Pamiętaj o prezerwatywie. WZW typu B możemy się też zakazić drogą płciową

Wirusowym zapaleniem wątroby typu B możemy - najczęściej - zakazić się przez kontakt zakażonej krwi z błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą. Pamiętać trzeba, że zakazić możemy się też drogą płciową.

Wirusowym zapaleniem wątroby typu B można się zarazić w czasie stosunku płciowego - także oralnego i analnego z osobą zakażoną, jeśli nie stosuje się zabezpieczenia. Równocześnie trzeba pamiętać, że nawet prezerwatywa nie chroni w 100 proc. ponieważ zawsze może pęknąć, zsunąć się.

Ponadto potencjalnie groźne są też ranki, owrzodzenia, zmiany skórne w okolicach narządów płciowych, ponieważ do zakażenia może dojść także poprzez kontakt z uszkodzoną powierzchnią skóry lub błoną śluzową partnera lub partnerki.
Zalecenie jest następujące: jeżeli nasz partner/partnerka jest zakażony WZW B, a my nie zakończyliśmy pełnego cyklu szczepienia, lub nie wiemy jaki mamy poziom przeciwciał, wstrzymajmy się od aktywności seksualnej lub używajmy prezerwatyw.

Natomiast jeżeli nie mamy stałego partnera/partnerki lub nie jesteśmy pewni czy nasz partner/partnerka nie jest zakażony, to podczas stosunków seksualnych zawsze używajmy prezerwatyw.

Czytaj też: Lekarze alarmują: kiła wraca na potęgę. Te objawy powinny zacząć niepokoić>>>

Czy przez pocałunek można zarazić się żółtaczką wszczepienną? Ewa Podolska wyjaśnia w Przewodniku TOK FM Na Zdrowie. Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM