"To jest jakiś blamaż". Zaniepokojony prof. Kołodko o rządzących i efektach ich pracy

Wg prof. Grzegorza Kołodki, przy okazji zamieszania wokół SN, warto zwrócić uwagę na obowiązujący u nas niski poziom kultury politycznej. - To nie są właściwi ludzie na właściwych miejscach - mówił o rządzących.

Prof. Grzegorz Kołodko, pytany w TOK FM o reakcję kancelarii prezydenta Dudy na decyzję SN, przyznał, że sytuacja w kraju niepokoi go i smuci.

- Czasami, kiedy jestem za granicą i jestem pytany o sytuację w kraju, to się wstydzę - mówił były wicepremier i minister finansów.

Kancelaria prezydenta, przypomnijmy, uznała, że decyzja Sądu Najwyższego, dotycząca przepisów o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku, "nie wywiera skutków prawnych wobec Prezydenta RP, ani jakiegokolwiek innego organu". Gdyż, jak napisano w komunikacie, podjęto  "bez prawidłowej podstawy prawnej".

Jak mówił były wicepremier i minister finansów w Poranku Radia TOK FM, sytuacja dotycząca wymiaru sprawiedliwości przekłada się na "słabość instytucjonalną w sferze pozaekonomicznej". - Regulacje nie są dostatecznie jasne i trzeba się uciekać do interpretacji ciał zewnętrznych. Dobrze, że jest ich kilka - stwierdził prof. Grzegorz Kołodko.

Zdaniem byłego wicepremiera i ministra finansów, przy okazji zamieszania wokół SN, warto mówić o niskim poziomie kultury politycznej, który obowiązuje teraz w Polsce.

- Czasem mam wrażenie, że nie są to właściwi ludzie na właściwych miejscach. Nie wszyscy tryskają dobrą wolą, a niekiedy brakuje im wiedzy, poszanowania dla prawa. A tutaj prawo powinno rządzić. Prawo - nie ludzie, bo ci ludzie się  kłócą. Z tego punktu widzenia  to jest jakiś blamaż. Na szczęście nie środowiska ekonomicznego - ocenił. I podkreślił, że na tle sytuacji politycznej, "polska gospodarka wygląda zupełnie nieźle".

To tylko jeden z wątków tej ciekawej rozmowy. Karolina Lewicka rozmawiała też z prof. Kołodką o:

  • wojnach ekonomicznych prezydenta Trumpa
  • geopolitycznej pozycji Chin

DOSTĘP PREMIUM