"Andrzej Duda woli nie zostawiać śladu". Komentatorzy o reakcji kancelarii prezydenta na strategię SN

- Myślę, że Andrzej Duda już całkiem poważnie myśli o Trybunale Stanu - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Tomasz Lis, komentując komunikat kancelarii prezydenta po decyzji Sądu Najwyższego ws. pytań do TSUE.

Sąd Najwyższy zdecydował się na skierowanie pięciu pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o kwestie przeniesienia w stan spoczynku 14 sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W oczekiwaniu na orzeczenie TSUE, SN postanowił zawiesić stosowanie spornych przepisów ustawy, którą wprowadziło PiS. 

Na orzeczenie TSUE trzeba będzie jednak poczekać. Przyśpieszona procedura rozpatrzenia pytań, o którą wnioskuje SN będzie trwać ok. 7 miesięcy. 

Prof. Wiesław Władyka: Będziemy mieć dwie rzeczywistości sądownicze

Kancelaria Prezydenta w wydanym wczoraj (2 sierpnia) oświadczeniu, oceniła że działanie SN nastąpiło "bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec Prezydenta RP, ani jakiegokolwiek innego organu". 

- To oświadczenie jest tak mało kategoryczne, jak tylko można sobie wyobrazić - stwierdził w Poranku Komentatorów Tomasz Lis. Nie wiadomo więc, czy rządzący będą respektować postanowienie SN. 

Dziennikarz stwierdził, że komunikat wydany przez Kancelarię Prezydenta, a nie samą głowę państwa, jest tak naprawdę "rozmiękczaniem" jego stanowiska. - Niby stanowisko jest jednoznaczne, ale myślę, że Andrzej Duda już całkiem poważnie myśli o Trybunale Stanu i śladu woli nie zostawiać - skomentował gość TOK FM. 

Tomasz Wołek uważa takie zachowanie prezydenta za nieudolną asekurację. - To jest  niedolna próba wymigania się czy niebrania na siebie wprost pełnej odpowiedzialności. To jest krążenie opłotkami - stwierdził dziennikarz.

O takiej strategii Andrzeja Dudy mówił na początku lipca na antenie TOK FM senator Marek Borowski. Jego wypowiedź była związana ze spotkaniem prezydenta z prof. Małgorzatą Gersdorf. Początkowo, zgodnie z zapowiedziami prezydenckiej prawniczki, Anny Surówki-Pasek, I Prezes Sądu Najwyższego miała otrzymać pisemne postanowienie o jej przejściu w stan spoczynku. Finalnie jednak takie pismo nie powstało, a Surówka-Pasek tłumaczyła, że takiego postanowienia nie będzie, bo sędziowie, którzy ukończyli 65 lat, przechodzą w stan spoczynku z mocy prawa.

- Bo podpis brudzi - skomentował wówczas Marek Borowski. I tłumaczył, że dla prezydenta składanie podpisu na postanowieniu dotyczącym przejścia w stan spoczynku sędziów SN jest ryzykowne. - Przyjdzie taki czas, że zacznie rządzić inna ekipa i trzeba będzie stanąć przed Trybunałem Stanu i opowiedzieć, jak się łamało konstytucję. A tak odpowiedzialność jest zbiorowa, czyli żadna. Czyli, jak to się mówi w kryminalistyce, (prezydent - red.) stara się nie zostawiać śladów - przekonywał.

"Prezydent nie chce zostawiać śladów. Przyjdzie czas, że trzeba będzie stanąć przed TS"

Dwie rzeczywistości prawne

Według prof. Wiesława Władyki konferencja prasowa Sądu Najwyższego, na której zostało przedstawione postanowienie o zatrzymaniu stosowania ustawy "to była klasa pod względem uzasadnień, formy, przekazu treści". - Po stronie [PiS - red.] jest natomiast zagubienie, chaos oraz czekanie na decyzję Jarosława Kaczyńskiego - zaznaczył gość TOK FM oraz dodał: - Tak czy inaczej, grozi nam jakiś chaos. Jeśli SN w tym składzie i w tej postaci będzie konsekwentny, to będziemy mieć dwa ośrodki, dwie równoległe rzeczywistości sądownicze i żadna nie będzie egzekutywna. Aż strach myśleć o tym państwie. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (161)
Tomasz Lis, Tomasz Wołek, Wiesław Władyka w TOK FM. Karolina Lewicka rozmawia o Sądzie Najwyższym, KRS i Trybunale Konstytucyjnym
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 49 razy 35

  Po udzieleniu ,,ostatniego namaszczenia,, przez Lecha Wałęsę Jarosławowi Kaczyńskiemu, ciemności zaczynają się rozjaśniac. Pewne fakty nabierają innego, głębszego znaczenia. Diagnoza, hipotetyczna co prawda, ale odnosząca się bezpośrednio do choroby kolana prezesa,
  - rak trzustki, postawiona przez panią Frasyniuk ma sens. Widac to w histerycznym zachowaniu Adriana Dudka. Referendum konstytucyjne za wszelką cenę, więcej władzy dla niego, zeby mógł zmieniac prawo pod alibi dla siebie. Zeby w ,,Norymberdze,, mógł powiedziec, ja tylko wykonywałem rozkazy i polecenia szefa. Brudziński, to typowy bolszewik, on bez wahania zastosuje metody Duterte, Pinocheta, Maduro, juz testuje wiernośc swoich czekistowskich bojówek na obywatelach. Morawiecki, on jak kazdy narcyz, wierzy, ze kazde kłamstwo z wdziękiem wypowiedziane przez niego zjedna mu rzesze wyznawców, pozostanie bezkarny, taki pieszczoszek ludu, który chciał tak dobrze dla tego suwerena. Te pacynki ściągane są na dół za nogi przez inne sieroty po prezesie. Macierewicz straszy kumpli nowymi papierami, Ziobro - Jezow brata się z Tedem Rydzykiem, znanym mafiso z Torunia. Oni wszyscy mają świadomośc, ze ich ,,Norymberga,, nie ominie. Juz zastanawiają się przyszli zwycięzcy, czy sala kongresowa pałacu kultury nie będzie za mała na ten proces......
  Najbardzie ucierpią ostatni w tym procesie deratyzacji i dezynfekcji. Taka Przyłębska, Muszyński, Johann, Wójcik, Piebiak, i podobne rzygowiny. Zdarza się. A prezes ? A prezes gdy na chwilę odzyskuje przytomnośc, jak głosi plotka pyta się tylko o kota.

 • Tworzywa 500

  Oceniono 56 razy 32

  Adrian nareszcie będzie mógł zapoznać się z wszystkimi dokumentami, które podpisał, w przerwach między spacerami, stałe pory posiłków, odwiedziny raz w miesiącu. Te kilka lat szybko zleci.

 • 8zorro

  Oceniono 28 razy 28

  A Jarosław Kaczyński, zwykły poseł, za nic nie odpowiada. I śmieje się szeroko widząc zakłamany ryj Dudusia. Prostytucja, Jędrek, Prostytucja!!!!!

 • fisher1973

  Oceniono 31 razy 19

  budyn miernota spekal ?? boi sie podpisac pod takim gniotem ...?
  TS i tak go czeka

 • gandalph

  Oceniono 38 razy 14

  Chciałem zauważyć, że to prezydent RP jest organem konstytucyjnym, nie ma czegoś takiego jak kancelaria. Kancelaria to tylko spęd gryzipiórków, całą odpowiedzialność ponosi pryncypał.

 • sarna291

  Oceniono 31 razy 13

  nie straszcie nikogo TS , bo to żaden straszak, że będzie pozbawiony stanowisk przez 10 lat , trzeba mowic o trybunale karnym , a za zdradę konstytucji, zamachu na demokrację każdy konstytucyjny minister, prezydent , premier po 10 lat cieżkiego więzienia. Innej opcji nie ma. ...bo za parę lat znowu pokawi się taki ktos , i znowu zrobi z Polski to co ta obecna mafia. Trzeba to rozliczyć i solidnie ukarać

 • krzywelustro

  Oceniono 23 razy 13

  "Bijcie tak, żeby nie było śladów"
  (słowa dowódcy ZOMO-wców do podwładnych z dnia 12 maja 1983 r. na warszawskim posterunku przy Jezuickiej, potwierdzone podczas procesu w sprawie zamordowania Grzegorza Przemyka)

 • benek231

  Oceniono 41 razy 13

  Du*a to jednak szczyl. Mysli, ze wydajac oswiadczenia przez kancelarie bedzie mogl udawac, ze to nie on. Tyle, ze to wlasnie on odpowiada za wszystko co robi jego kancelaria. Przy tym nie uda mu sie nikomu wmowic, ze kancelaria robila cos innego niz on sobie zyczyl.

 • obeznany

  Oceniono 51 razy 13

  "Polska nierządem stoi" – ponownie, dzięki pisowskiej Targowicy.
  Zaborcy z tego powodu odmawiali nam prawa do samodzielnego bytu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX