Zmiany klimatu spowodują problemy z wodą. Ekspert radzi, jak możemy temu przeciwdziałać
Zmiany klimatyczne powodują, że będziemy musieli mierzyć się z coraz większą liczbą zjawisk dla nas anomalnych, m.in. suszami i powodziami. - A to może spowodować problemy z wodą - zaznaczył na antenie TOK FM dr Mateusz Grygoruk z katedry Inżynierii Wodnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Hydrolog podkreślił, że bez wody, zarówno przemysł, jak i rolnictwo nie jest w stanie funkcjonować. Wyższe temperatury powodują np. wzmożoną chęć korzystania z klimatyzatorów, a to powoduje większe zużycie prądu.
- Prąd to elektrownie, a one potrzebują chłodzenia. A ono jest najczęściej wykonywane z wykorzystaniem wody, a tej w rzece nie ma, bo jest niżówka, więc trzeba wyłączyć blok, więc nie ma prądu. To wszystko jest ze sobą związane - tłumaczył gość audycji Aleksandry Dziadykiewicz.
Podkreślił jednak, że woda jest dobrem odnawialnym. - W skali ziemi cały czas gospodarujemy tą samą ilością wody. Nie przybywa jej i nie ubywa - mówił dr Grygoruk tłumacząc, że zmienia ona po prostu stan skupienia.
Brak wody: jak mu przeciwdziałać?
Ekspert podkreślił, że z biegiem czasu "wody w polskiej gospodarce będzie cały czas tyle samo". - Problem polega jednak na tym, że będą dłuższe okresy, kiedy tej wody będzie za mało i będą dłuższe lub częstsze okresy, kiedy tej wody będzie za dużo - prognozował dr Grygoruk.
Według hydrologa, aby adaptować się do zmian klimatycznych, należy zwiększyć retencję wody oraz ograniczyć jej zużycie. Jak to zrobić?
- Trzeba patrzeć na to, co powoduje większe zużycie wody i je ograniczać - mówił specjalista i podkreślił, że nie chodzi o kąpiele i mycie zębów, które przy obliczaniu śladu wodnego, są zjawiskami marginalnymi. - Ważniejsze jest jedzenie mięsa, korzystanie z transportu. Zróbmy coś jednego dnia, co pozwoli nam na ograniczenie zasobów wody, nie tylko w skali krajowej, ale w naszej skali lokalnej. Kupmy coś lokalnie, nie jedzmy truskawek w grudniu, bo trzeba je zamrozić, przechować, zużyć do tego energię, wodę. Zbliżmy się do rytmu, który dyktuje Ziemia - przekonywał hydrolog.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
- gdzie będzie najwięcej długotrwałych powodzi;
- co się będzie działo na wysoczyznach.
-
"Zetka" w pracy to nieznane dotąd zjawisko. "Potrzymaj mi kawę i patrz, jaki mogę być roszczeniowy"
-
Wybory prezydenckie w Turcji. Tuż przed drugą turą sondaże wskazały zwycięzcę
-
Pogrzeb Kacpra Tekieliego. Jest data i miejsce. Justyna Kowalczyk zaapelowała do uczestników
-
Ratownicy w Hiszpanii wydobyli mężczyznę w własnego domu. Nie wychodził z domu od początku pandemii
-
Co się dzieje na granicy Serbii i Kosowa? Ekspert uczula: To zawsze może przerodzić się w coś większego
- "Horror z happy endem", czyli życie i kariera Tiny Turner. "Ona to po prostu miała"
- Na jakie poparcie może liczyć PiS w koalicji z Kukiz'15? [SONDAŻ]
- Wielkie firmy siedzą na pieniądzach. Eksperci ostrzegają: Finansowy raj dobiega końca
- Ukraina ogłasza gotowość do rozpoczęcia kontrofensywy. To "historyczna szansa"
- Płaca minimalna w 2024 roku. Minister Marlena Maląg podała kwotę