Mijają trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy. "Jest hipernotariuszem swojego obozu politycznego"

- Andrzej Duda różni się od poprzednich polskich prezydentów m.in. tym, że jest bezwzględnie lojalny wobec ośrodka politycznego - oceniał w TOK FM prof. Tomasz Słomka z Instytutu Nauk Politycznych UW.

6 sierpnia upłyną trzy lata od zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy. Na trzylecie prezydentury Karolina Lewicka w audycji Analizy przypomniała trzy jego deklaracje jeszcze z czasu kampanii prezydenckiej.

1. "Nie będę notariuszem"

W lutym 2015 roku Andrzej Duda mówił m.in.: “Rolą prezydenta nie jest bycie notariuszem rządu. Ja nie będę takim prezydentem”.

Jednak zdaniem  prof. Tomasza Słomki z UW,  prezydent nie tylko nie dotrzymał słowa, ale stał się nawet kimś więcej, bo notariuszem całego obozu politycznego. - Powiedzieć, że jest tylko notariuszem rządu, to za mało. Jest również notariuszem większości parlamentarnej oraz, przede  wszystkim, lidera tego obozu, czyli Jarosława Kaczyńskiego - mówił w TOK FM.

Czytaj też: "Andrzej Duda woli nie zostawiać śladu". Komentatorzy o reakcji kancelarii prezydenta na strategię SN

Ocenił też, że Andrzej Duda wyróżnia się wśród poprzednich polskich prezydentów tym, że jest bezwzględnie lojalny wobec swojego obozu politycznego.

- Wykazuje się absolutną niezdolnością do samodzielnego działania. Nawet wtedy, kiedy wydaje się, że jest samodzielny, bo wetuje. Przyjmuję w tym przypadku określenie “weta pozornego”. W przypadku ustaw o sądownictwie podpisał ustawy niemal identyczne z tymi, które wcześniej zawetował. Jest hipernotariuszem swojego obozu politycznego. Nie jest niezależny - przekonywał profesor.

2. "Będę realizował konstytucyjne obowiązki"

Kolejny z cytatów z kampanii prezydenta, które przytoczyła Karolina Lewicka, brzmi: “To będzie prezydentura, która będzie realizowała swoje konstytucyjne obowiązki. Ja znam te obowiązki”.

W ocenie prof. Tomasza Słomki, również ta obietnica nie została dotrzymana.

- Kwintesencją obowiązków prezydenta jest arbitraż polityczny. Prezydent ma harmonizować funkcjonowanie różnych ośrodków ustrojowych i politycznych w państwie. W momencie konfliktów społecznych i politycznych starać się zbliżać do siebie zwaśnione obozy, dążyć do ich porozumienia pod swoją czułą opieką ustrojową.  Prezydent Duda nie umie tego robić - mówił.

Porównał  postawę Andrzeja Dudy z do stylu sprawowania władzy przez poprzednich prezydentów. Jak przekonywał, Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski mieli dużo większe zdolności koncyliacyjne.

Profesor przypomniał też, że byli prezydenci, w momencie obejmowania stanowiska, mieli już mocną pozycję polityczną i duże doświadczenie. Natomiast prezydenturę Andrzeja Dudy określił jako prezent od Jarosława Kaczyńskiego.

- To jest coś w rodzaju prezentu od ojca. W tekstach poświęconych Andrzejowi Dudzie często pojawiają się opinie, że ma on skłonność do podporządkowania się. Wspominał o tym jego ojciec, promotor - przypominał Słomka.

Stwierdził, że prezydenturę Andrzeja Dudy cechuje niesamodzielność i oczekiwanie od patrona, żeby pokierował jego działaniami.

3. "To nie będzie prezydentura obaw przed protestującym społeczeństwem"

- To nie będzie prezydentura obaw przed społeczeństwem, które protestuje przeciw niekorzystnym zmianom - Karolina Lewicka przypomniała kolejną wypowiedź prezydenta z 2015 roku.

Dodała, że podczas społecznych protestów, prezydent nie wychodzi do ludzi, ani nie wysyła swoich reprezentantów. Nie zaprasza też demonstrantów do siebie. Zdarza się za to, że podczas protestów wyjeżdża na wakacje.

Zdaniem profesora Słomki to efekt przekonania, że polityka większości parlamentarnej jest słuszna i potrzebna i nie ma dla niej alternatywy.

Zauważył. że prezydent podkreśla często, że jest częścią swojego obozu politycznego. Jak mówił, wynika to z przekonania, że obóz czyni dobrze, a on musi to kwitować.

- Działa tu też sprzężenie zwrotne. Pozytywny odbiór programów społecznych, takich jak 500 plus, przekłada się na poparcie dla niego. Dlatego nie opłaca mu się oderwać od swojego zaplecza - analizował naukowiec.
 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (76)
Mijają trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy. "Jest hipernotariuszem swojego obozu politycznego"
Zaloguj się
 • orlecki

  Oceniono 50 razy 18

  Żałosna karykatura prezydenta. Ten pan powinien już dawno siedzieć w więzieniu za to, co zrobił Polakom. Obrzydzenie bierze jak się patrzy na jego gębę. Tfu...

 • zloty_cielec69

  Oceniono 26 razy 14

  przestępca, krzywoprzysięzca, zdrajca! po prostu budyń!

 • dziurowice

  Oceniono 10 razy 10

  On pewnie myśli:
  biorę udział w czymś wielkim, epokowym, patriotycznym itp itd. Dlatego z wiarą dla Wodza-Wieszcza Kaczyńskego zrobię wszystko.
  On w to wierzy i ja ufam że jest uczciwym, ideowym człowiekiem.
  Jednak głuptas nie widzi że jest manipulowany, traktowany przedmiotowo przez mizantropa-socjopatę. I jak 18% Polaków uwierzył w jakieś idee chorego człowieka.
  Nie zakładam złej woli u Dudy. Raczej mizerność moralną, brak charakteru, zasad i kręgosłupa.
  Byle kogo mamy za prezydenta,\..

 • jndy

  Oceniono 20 razy 10

  Trzy lata Rezydentury, a w najlepszym razie pRezydentury. Dotyczy to bowiem rezydenta urzędującego w Pałacu Namiestnikowskim. W tym przypadku rezydent- namiestnik wyznaczony został nie przez Cara, a przez Prezesa. Jeszcze maksimum dwa lata, a to wyrok jak dla brata.

 • ucan2

  Oceniono 11 razy 9

  PiS to najbardziej zakłamana, cwaniacka, bezwzględna partia polityczna od przełomu w Polsce. Oto produkt polskiego KK i jego emanacja.

 • postulat_22

  Oceniono 10 razy 8

  To nie jest lojalność, to jest współudział.

 • normalny10

  Oceniono 12 razy 8

  Duda to zwykły piesek nawet nie rasowy lecz zwyczajny kundel służący swojemu panu z Nowogrodzkiej. Siedząc na zadku w pionie z wywieszonym jęzorem, merdając ogonkiem zawsze gotowy do wykonania komendy pana bo wie, że jak się dobrze sprawi to będzie miał rzucony ochłap prezydencki by dalej mógł się sprawdzać w przypodobywaniu się swojemu panu i jego świcie . P.S. Przepraszam wszystkie pieski te rasowe i te kundelki za porównanie z obrzydliwą kreaturą o nazwie Duda !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX