Zmarł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. Bohater Powstania Warszawskiego Miał 101 lat

O śmierci generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Bardzo smutna wiadomość. W wieku 101 lat odszedł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski "Motyl - poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Generał odszedł w piątek w szpitalu wojskowym przy Szaserów. Przewieziono go tam tego samego dnia z domu opieki w Wiązownie koło Otwocka.

Poruszające przemówienie generała w 73 rocznicę wybuchu Powstania

W ubiegłym roku podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania, generał wygłosił wzruszającą mowę. - Żegnam Was, na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z Wami. Sto lat to wielkie przeżycie. To wielka, największa, jaką człowiek może otrzymać od Boga, radość - powiedział zgromadzonym na Placu Wolności przed Muzeum Powstania Warszawskiego.

Generał Ścibor-Rylski - życiorys bohatera

Generał Ścibor-Rylski szkołę wojskową ukończył w 1939 r. Po wybuchu wojny zyskał stopień podporucznika.  Walczył z okupantem pod Łęczną. Podczas próby dostania się do Rumunii dostał się do niewoli. W okupowanej Warszawie współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej. Walczył też w Armii Krajowej na Wołyniu przeciwko UPA.

W Powstaniu Warszawskim dowodził kompanią "Motyl". Przebijał się z Woli na Stare Miasto, później do Śródmieścia, Górny Czerniaków i na Mokotów.

Jako dowódca kompanii wiele razy otarł się o śmierć w ciężkich walkach. 17 sierpnia dowódca batalionu mjr Tadeusz Runge, ps. „Witold”, wystąpił z wnioskiem o nominowanie por. „Motyla” na stopień kapitana oraz o odznaczenie go Krzyżem Virtuti Militari V klasy.

 Po wojnie Ścibor-Rylski zerwał z działalnością konspiracyjną,ale nie ujawniał swojego życiorysu w obawie przed represjami.

Od 1990 r. Ścibor-Rylski pełnił funkcję prezesa Związku Powstańców Warszawskich, był także jednym z inicjatorów Muzeum Powstania Warszawskiego. W latach 2004-2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

DOSTĘP PREMIUM