Założyciel Maanamu pokazał starą umowę podpisaną z Korą. Piosenkarka zarobiła wtedy 300 zł

Umowę podpisano 41 lat temu. Zespół miał zagrać koncert na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Co ciekawe Kora nie wystąpiła jako piosenkarka, ale pracowała jako akustyk.

W ubiegłą sobotę, 28 lipca, zmarła Kora, czyli Olga Sipowicz. Artystka z zespołem Maanam zadebiutowała w 1976 roku. Na antenie Radia TOK FM Milo Kurtis opowiedział o momencie, w którym Kora dołączyła do zespołu.

- Na początku graliśmy z Markiem Jackowskim we dwóch i nazywaliśmy się Sensacyjna Grupa Okazjonalna. Gdy zaczęliśmy odnosić sukcesy, stwierdziliśmy, że to za długa nazwa. Od naszych inicjałów powstała nowa - Maanam. Wtedy też Marek zaproponował, żeby do zespołu dołączyła Kora - wspomina Milo Kurtis.

Zobacz także: "Ściemnia się, i to w sposób nieprawdopodobny". Tak Kora mówiła w 2016 roku

Kora hipiska: "Mieszkaliśmy w namiocie"

Do studia muzyk przyniósł również umowę z 1977 roku, którą Maanam podpisał z Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym. W dokumencie wymienieni są artyści: Marek Jackowski (gitara), Tomasz Hołuj (perkusja) Milo Kurtis (buzuki), Dominik Kuta (gitara) i Olga Jackowska (akustyk). 

W ramach umowy Maanam zagrać miał koncert na (dzisiejszym) Warszawskim Uniwersytecie Medycznym przy ul. Oczki. Za występ muzycy mieli otrzymać 3200 zł. Z tego Kora - 300 zł. 

- Trzymam wszystkie umowy. Mimo, że jestem starym hipisem - śmieje się muzyk, dodając, że Korę zna od 50 lat. Kora i Kurtis byli bowiem jednymi z pierwszych polskich hipisów w Polsce. 

- Niektórzy piszą szara, komunistyczna rzeczywistość, a dla Kory i dla mnie ta rzeczywistość była kolorowa. Dlatego, że byliśmy otoczeni hipisami. Polityka w ogóle nas interesowała, od początku byliśmy wolnymi ludźmi - mówi Kurtis, wspominając czasy, gdy wspólnie z Korą mieszkali w namiocie i sprzedawali rysunki na Monciaku, popularnym deptaku w Sopocie.  

- Całkiem nieźle nam szło, nieźle zarabialiśmy - dodaje. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

  • Dlaczego Kora stworzyła utwór "Cykady na Cykladach";
  • Jak brzmiał przedwojenny przebój, który śpiewała Kora na początku kariery; 
  • Dlaczego Muniek Staszczyk kojarzy Korę z grecką Kretą;

Biografia Kory dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

TOK FM PREMIUM