Przez zmiany klimatycznych, do upałów trzeba będzie się przyzwyczaić. Oto rady, jak je przetrwać

Upały nad Europą nie odpuszczają, w wielu miejscach Polski w ten weekend termometry pokażą około 30 stopni. Tak wysokie temperatury to duże obciążenie dla organizmu. Szczególnie dla dzieci i osób starszych. Ciężko znoszą je też zwierzęta.

Jak uchronić się przed upałem?

Między 11 a 16 unikać słońca, odpoczywać wyłącznie w cieniu, często uzupełniać płyny - o to do seniorów zaapelowali lekarze z oddziału geriatrycznego szpitala MSWiA w Krakowie.

Swój apel kierują też do rodzin i sąsiadów osób starszych, by w gorące dni sprawdzać co u nich, czy mają np. zapas wody.

Czytaj też: Zmiany klimatu spowodują problemy z wodą. Ekspert radzi, jak możemy temu przeciwdziałać

Organizmy starszych osób bowiem szczególnie źle znoszą upały. Podobnie jak organizmy małych dzieci - tu lekarze podkreślają, że ważne jest by dzieci na słońcu miały coś na głowie, a podawana im woda była najlepiej letnia i niegazowana.

Upały źle znoszą również zwierzęta. W tak gorące dni jak ostatnio, warto np. wystawić na oknie niewielką miseczkę z wodą dla ptaków. Większe miski, dla podróżujących koleją psów, na kilkunastu dworcach w całej Polsce wystawia PKP. I pewnie będzie to robić jeszcze długo.

Na razie nic bowiem nie wskazuje na to, by tropikalne upały nad Europą miały szybko ustąpić. Co prawda synoptycy przewidują lekkie ochłodzenie w poniedziałek i wtorek, później jednak temperatura znów ma pójść w górę.

DOSTĘP PREMIUM