Apelują do prezydenta, żeby zawetował nową ordynację wyborczą do PE. "Ona utrwala polityczny duopol"

- Nowa ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego wycina wszelkie alternatywy wobec PiS i Koalicji i Obywatelskiej - przekonywała w TOK FM Hanna Gospodarczyk z Partii Razem.

Klub Jagielloński i liderzy Partii Razem, PSL, Kuiz'15 oraz Prawicy RP apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o weto ws. nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

Zdaniem sygnatariuszy apelu - nowa ordynacja sprawi, że mandaty zdobędzie tylko PiS i Koalicja Obywatelska.

Według ekspertów realny próg wyborczy wg. nowej ordynacji w może wynieść nawet 20 procent. O tym, jakie to będzie miało skutki rozmawiali goście programu Wybory w Toku.

Czytaj też: Mijają trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy. "Jest hipernotariuszem swojego obozu politycznego"

Zdaniem Hanny Gospodarczyk z Razem przyjęta właśnie przez sejm ordynacja jest niedemokratyczna i antyobywatelska.

- Ona utrwala duopol, który mamy w polskiej polityce. Wycina wszelkie alternatywy wobec PiS i Koalicji i Obywatelskiej - argumentowała.

Przyjętej ostatnio przez parlament ustawy i jej konsekwencji bronił w TOK FM poseł PiSu Piotr Kaleta

- Na tym polega istota demokracji i istota wyborów. Trzeba do siebie przekonać taką część wyborców, że mandaty będą spływały też do tych ugrupowań, które w tej chwili może nie za bardzo się liczą na scenie politycznej - przekonywał.

Ordynacja, która czeka już tylko na podpis prezydenta, likwiduje tzw. mandaty wędrujące i ustala, że każdy okręg będzie miał stałą przypisaną liczbę deputowanych.

DOSTĘP PREMIUM