Od czasów Mieszka I po współczesność. Defilada na Święto Wojska Polskiego zablokuje Wisłostradę

15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się największa z organizowanych dotychczas z tej okazji defilad wojskowych. Wojsko nie będzie już maszerowało w Alejach Ujazdowskich, ale Wisłostradą.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, ma to być "największe jak do tej pory" tego typu wydarzenie. - Wcześniej defilady były skromniejsze - zaznacza resort obrony.

O defiladzie poinformował też szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. 

Wojsko nie będzie już maszerowało - jak co roku - w Alejach Ujazdowskich, ale Wisłostradą. Trasa defilady wiedzie od Mostu Gdańskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, biegnie obok Cytadeli, a także multimedialnego Parku Fontann przy Wybrzeżu Gdańskim.

Część naziemna defilady

Defilada pod hasłem "Od czasów Mieszka I po współczesność" rozpocznie się przemarszem 16 pododdziałów reprezentacyjnych Sił Zbrojnych i wojskowych uczelni z pocztami sztandarowymi, następnie defilować będzie 60 samodzielnych pocztów sztandarowych jednostek Sił Zbrojnych RP.

Następnie przejdą żołnierze amerykańscy, brytyjscy, rumuńscy i chorwaccy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej w Orzyszu.

Natomiast defiladę pojazdów stworzy około dwustu pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa i inne.

W wydarzeniu oprócz żołnierzy wezmą udział rekonstruktorzy. Około 650 pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne Średniowiecze, Średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX - okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Część lotnicza defilady

Podobnie jak w poprzednich latach, podczas defilady lotniczej, zaprezentują się także siły powietrzne. Nad Warszawą przelot wzdłuż Wisły wykona około 100 samolotów i śmigłowców. Rozpocznie je przelot zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, a zakończy przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.

Próba generalna planowana jest na Wisłostradzie na niedzielę 12 sierpnia.

Na cześć Gomułki 

Ostatnia tak pokaźna i pełna przepychu defilada została zorganizowana 22 lipca 1966 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Ulicami Warszawy przeszła wielotysięczna parada przedstawiająca tysiąclecie Oręża Polskiego. Nad miastem przeleciał wówczas oddział samolotów uformowany w piastowskiego orła. Następną atrakcją był przemarsz oddziałów, wojów Bolesława Chrobrego, rycerstwa spod Grunwaldu, kosynierów oraz kolumna zdobywców Berlina wraz ze sztandarami bojowymi.

Razem z warszawiakami paradę obserwował wtedy I sekretarz Władysław Gomułka.

3 lata prezydentury Andrzeja Dudy w Radio TOK FM [OPINIE]

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM