"Prezydent zanurzył się w PiS-owskiej mentalności". Ryszard Kalisz o 3 latach prezydentury Andrzeja Dudy

Dzisiaj mijają 3 lata od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta Polski. - Zabrakło mu determinacji. Pan prezydent zanurzył się w mentalności PiS-owskiej - ocenia Ryszard Kalisz.

W Wywiadzie Politycznym Radia TOK FM, oceny głowy państwa, na przykładzie najnowszych wydarzeń, podjął się były szef kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - Ryszard Kalisz.

Plus: Milczenie ws reformy sądownictwa 

- Mam dysonans poznawczy w stosunku do prezydenta Andrzeja Dudy. Z jednej strony trzeba mu oddać, że nie wypowiedział się ostatnim pytaniu prejudycjalnym Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ma pełną świadomość, że to, co mówią jego urzędnicy, ma się nijak do prawa. Dlatego nie odzywa się, to trzeba zapisać mu na plus. Chociaż trzeba przyznać, że ustawę o Sądzie Najwyższym podpisał. No to mamy minus - wylicza Ryszard Kalisz, przypominając, że w ubiegłym roku prezydent zawetował dwie ustawy: o KRS i SN. 

- Ale później zabrakło mu determinacji. Pan prezydent zanurzył się w mentalności PiS-owskiej - dodał. 

Zobacz także: Najbardziej uzależniony, bezwzględnie lojalny. Podsumowujemy trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy

Duda kontra Kaczyński

Prawnik odniósł się też do relacji prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim. 

- Prezydent ma w sobie coś, co jest związane z tym, że Kaczyński uzależnił od siebie ludzi. A prezydent musi pamiętać o tym, że jest najwyższym przedstawicielem Państwa - ocenił Kalisz. 

Tymczasem - jak wynika z sondażu IBRiS dla dziennika Rzeczpospolita - Andrzej Duda jest jednym kandydatem, jakiego Zjednoczona Prawica powinna wystawić do wyborów prezydenckich w 2020 roku. Według IBRiSu wygrałby on 5 proc. przewagą z obecnym szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

  • Dlaczego Ryszard Kalisz nazywa PiS sektą;
  • Jak Ryszard Kalisz ocenia reformę sądownictwa, którą wprowadza PiS;

3 lata prezydentury Andrzeja Dudy w Radio TOK FM [OPINIE]

Jak oceniasz trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy?

TOK FM PREMIUM