Ekspert: Pomników Misia Uszatka i Lecha Kaczyńskiego nie da się znieważyć za pomocą Konstytucji

- Protestu tego nie można nazwać wykroczeniem ani przestępstwem - mówi karnista dr Mikołaj Małecki, komentując akcję ubierania pomników w koszulki z napisem "Konstytucja".

Od kilku dni na pomnikach w całej Polsce pojawiają się koszulki z napisem "Konstytucja". Na początku ubierane były w nie pomniki Lecha Kaczyńskiego, potem nowe ubranko dostał m.in. łódzki Miś Uszatek. Akcję przerwała interwencja patrolu policji, a ubierający trafili na komisariat. 


Pomniki przebierają działacze KOD i - jak tłumaczą - jest to forma protestu przeciwko zmianom, jakie PiS wprowadza w sądownictwie.

Ani wykroczenie ani przestępstwo 

- Nie widzę w umieszczeniu takiej koszulki na Misiu Uszatku cech społecznej szkodliwości. Tu chodzi o pokojowy protest. O wyrażenie swojego zdania w debacie publicznej, o wolność twórczości komunikowania się obywateli - wyjaśnia na antenie Radia TOK FM karnista dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagielońskiego. 

Zdaniem eksperta protestu nie można nazwać wykroczeniem ani przestępstwem. Dlaczego?

- Działania te są społecznie opłacalne. Służą jakiemuś wyższemu celowi: ochronie porządku Państwa demokratycznego. Ktoś, kto broni Konstytucji jest jednocześnie przez nią chroniony. Obywatel ma prawo bronić Konstytucję, a Konstytucja broni obywatela - dodaje dr Małecki.

Interwencja policji w Łodzi to nie jedyna reakcja mundurowych na przebieranie pomników. Mężczyzna podejrzewany o przebranie monumentu Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej przyznał w rozmowie z portalem tokfm.pl, że policja przyszła do jego domu na rewizję o 6.30. 

- Pomnik pana Lecha Kaczyńskiego nie jest przedmiotem kultu, ale już na przykład figura jakiegoś świętego: pomnik Jana Pawła II jest, dlatego w tym przypadku mogłoby wejść w grę obrażenie uczuć religijnych innej osoby - mówi dr Małecki. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

 • Czy mamy w Polsce takie przestępstwo jak znieważenie pomnika? 
 • Czy przyznanie się do czynu zmniejsza ryzyko kary;

3 lata prezydentury Andrzeja Dudy w Radio TOK FM [OPINIE]

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (39)
Ekspert: Pomników Misia Uszatka i Lecha Kaczyńskiego nie da się znieważyć za pomocą Konstytucji
Zaloguj się
 • tlen69

  Oceniono 16 razy 12

  KONSTYTUCJA jest zbiorem przepisów i reguł obowiązujących dla dobra kraju i ludzi w nim mieszkających.
  Bardzo podoba mi się ubieranie pomników w koszulki z napisem KONSTYTUCJA. Jest to najlepsza lekcja patriotyzmu, to przekaz, że konstytucja jest ważna dla żyjących i nieżyjących, dla ulubionych postaci z bajek, czy mitów. Dziękuję działaczom KOD i prywatnym osobom za tę lekcję patriotyzmu i obrony KONSTYTUCJI RP.

 • macwies

  Oceniono 15 razy 7

  "Pomnik pana Lecha Kaczyńskiego nie jest przedmiotem kultu" - redaktor ma nieaktualne informacje.

 • Oceniono 8 razy 6

  W takim razie interwencja była bezprawna w mieszkaniu tego pana w czasie jego zatrzymania więc Pan powinien sprawę skierować do sądu przede wszystkim złożyć skargę do komendanta wojewódzkiego o przekroczenie uprawnień kij z kolei domagać się w sądzie zadośćuczynienie!!!!!

 • malgojb

  Oceniono 6 razy 6

  Policja zasługuje na najwyższy szacunek. Awanturujących się karków nigdy nie zatrzyma ale za napis konstytucja, Polska na kartce papieru to jak najbardziej zwłaszcza gdy to zrobi jakiś 70-latek czy ciężarna.

 • Robert Ciesla

  Oceniono 8 razy 6

  Bardzo słuszna wypowiedź, ale wydaje mi się, że jest oparta na złym założeniu. Postać byłego prezydenta, brata szeregowego posła z partii PiS podlega kultowi Smoleńskiemu. A jak pokazuje praktyka od jesieni 2015 roku, konstytucją to tylko książeczka, którą nie ma praktycznego znaczenia w życiu publicznym w Polsce dla partii która ma w nazwie prawo i sprawiedliwość

 • swinton

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Expercie, kto ustala co to jest 'wyzszy cel'?
  Ci z ONR czy ci z KOD?
  A moze KK?

 • pizzon

  Oceniono 9 razy 5

  Czy zakładanie na pomniki koszulek z innym napisem też jest dozwolone czy tylko z napisem KONSTYTUCJA? Pytam bo ktoś może uznać że pomniki to dobre miejsce na reklamę albo wyrażenie swoich uczuć typu - " Kocham pana, panie Sułku".

 • lepiregenre

  Oceniono 9 razy 5

  PiS już dawno się pogubił. A może inaczej, oni nigdy nie odbierali realnie rzeczywistości. Fanatycy.

 • getz54

  Oceniono 3 razy 3

  Po to jest im potrzebna władza absolutna nad sądami. Zajmą się one największym absurdem, wytworem chorego intelektu zywego człowieka i wydadzą oczekiwany wyrok. Tak jak ich zapewniał Viktor Orban w Niedzicy w restauracji ,,Zielona Owieczka,, Jak przejmiecie władzę nad TK, SN, KRS, NSA, Sądami powszechnymi, Polacy ze strachu będą całowac ślady po waszych butach. Wiedział co mówi, Węgrzy juz to robli od kilku lat. Gdy to mówił z rozdziawionych paszcz PiS-owskich słuchaczy ciekła ślina do talerzy z zurkiem, okraszonym kiełbasą. Rozmarzyły się chłopaki. Miało byc tak pięknie..... Niestety intelektualnie nie ogarnęli tego Ziobro, Jaki, Przyłębska, Muszyński, Piebiak, Wójcik i cała ta menazeria. A Misie w koszulkach z napisem K o n s t y t u c j a ?? A pies im mordę lizał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX