Ekspert: Pomników Misia Uszatka i Lecha Kaczyńskiego nie da się znieważyć za pomocą Konstytucji

- Protestu tego nie można nazwać wykroczeniem ani przestępstwem - mówi karnista dr Mikołaj Małecki, komentując akcję ubierania pomników w koszulki z napisem "Konstytucja".

Od kilku dni na pomnikach w całej Polsce pojawiają się koszulki z napisem "Konstytucja". Na początku ubierane były w nie pomniki Lecha Kaczyńskiego, potem nowe ubranko dostał m.in. łódzki Miś Uszatek. Akcję przerwała interwencja patrolu policji, a ubierający trafili na komisariat. 


Pomniki przebierają działacze KOD i - jak tłumaczą - jest to forma protestu przeciwko zmianom, jakie PiS wprowadza w sądownictwie.

Ani wykroczenie ani przestępstwo 

- Nie widzę w umieszczeniu takiej koszulki na Misiu Uszatku cech społecznej szkodliwości. Tu chodzi o pokojowy protest. O wyrażenie swojego zdania w debacie publicznej, o wolność twórczości komunikowania się obywateli - wyjaśnia na antenie Radia TOK FM karnista dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagielońskiego. 

Zdaniem eksperta protestu nie można nazwać wykroczeniem ani przestępstwem. Dlaczego?

- Działania te są społecznie opłacalne. Służą jakiemuś wyższemu celowi: ochronie porządku Państwa demokratycznego. Ktoś, kto broni Konstytucji jest jednocześnie przez nią chroniony. Obywatel ma prawo bronić Konstytucję, a Konstytucja broni obywatela - dodaje dr Małecki.

Interwencja policji w Łodzi to nie jedyna reakcja mundurowych na przebieranie pomników. Mężczyzna podejrzewany o przebranie monumentu Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej przyznał w rozmowie z portalem tokfm.pl, że policja przyszła do jego domu na rewizję o 6.30. 

- Pomnik pana Lecha Kaczyńskiego nie jest przedmiotem kultu, ale już na przykład figura jakiegoś świętego: pomnik Jana Pawła II jest, dlatego w tym przypadku mogłoby wejść w grę obrażenie uczuć religijnych innej osoby - mówi dr Małecki. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

  • Czy mamy w Polsce takie przestępstwo jak znieważenie pomnika? 
  • Czy przyznanie się do czynu zmniejsza ryzyko kary;

3 lata prezydentury Andrzeja Dudy w Radio TOK FM [OPINIE]

TOK FM PREMIUM