Tomasz Siemoniak o MON: Znacznie lepszy jest minister, który kupuje, a nie gada

Tomasz Siemoniak trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy uznał za czas zmarnowany pod względem modernizacji polskiej armii. - Andrzej Duda jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i ponosi za to odpowiedzialność - mówił.

Trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy gość TOK FM Tomasz Siemoniak oceniał pod kątem zwierzchnictwa głowy państwa nad siłami zbrojnymi oraz kontaktów z Waszyngtonem. 

- Polityka zakupu amerykańskiej broni jest tylko deklarowana. Mistrzem był w tym Macierewicz. Gdyby spełnił to, co naobiecywał, bylibyśmy pierwszą armią świata - stwierdził gość TOK FM. 

Czytaj też: Ekspert: Pomników Misia Uszatka i Lecha Kaczyńskiego nie da się znieważyć za pomocą Konstytucji

Według byłego szefa resortu obrony, deklaracje głowy państwa o planowanych zakupach amerykańskiej broni służą jedynie budowaniu jego pozycji w stosunku do USA. Tomasz Siemoniak przypomniał, że obecny prezydent RP jest najdłużej nieprzyjmowanym prezydentem w Waszyngtonie.

A jak widzi przyszłość resortu, którym w przeszłości przyszło mu kierować?

- Ogłaszane będą raczej bezpieczne zakupy, bo wychodzące już czasowo poza kadencję PiS. To będzie działanie propagandowe. Modernizacja polskiej armii się zatrzymała - tłumaczył wiceprzewodniczący PO. 

Kadencję obecnego prezydenta były szef MON uważa za zmarnowaną, jeśli chodzi o obronność państwa. 

- To są zmarnowane trzy lata. Andrzej Duda ponosi za nie odpowiedzialność. Jest zwierzchnikiem sił zbrojnych. Myślę, że kiedy Błaszczak zobaczył, to co zastał w MON, to jak najszybciej będzie chciał się stamtąd wycofać. Dziedzictwo Macierewicza tam tylko zostało. Koncepcji, pomysłu ani żadnych konkretów nie ma. Nie kupujemy niczego. Znacznie lepszy jest minister, który kupuje, a nie gada - podsumował Siemoniak. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się:

  • kiedy zostanie ogłoszony kandydat na prezydenta Wrocławia;
  • kto powinien walczyć z suszą;
  • jak Tomasz Siemoniak ocenia ministra Ardanowskiego. 

Siemoniak o rosyjskich wpływach w Polsce: Wobec kompletnego braku reakcji państwa powołaliśmy zespół śledczych

DOSTĘP PREMIUM