Sąd już raz zdelegalizował ONR. Dlaczego skończyło się na Brzegu? "Brakuje woli politycznej"

- ONR w swoich praktykach łamie konstytucję, a mimo to istnieje bez przeszkód - mówiła w TOK FM o działalności Obozu Radykalno-Narodowego Anna Tatar ze stowarzyszenia "Nigdy więcej".

Obóz Narodowo-Radykalny od 2001 roku pojawia się na łamach "Brunatnej Księgi". To właśnie w niej zbierane są przejawy rasizmu i ksenofobii. - Wśród zdarzeń, do których doszło z udziałem członków ONR, można wymieć: propagowanie faszyzmu, organizowanie ksenofobicznych manifestacji, zakłócanie marszy równości, nawoływanie do nienawiści w internecie, zakłócanie spotkań np. z Anną Grodzką czy Sylwią Chutnik, oraz antysemickie wystąpienia podczas manifestacji - wymieniała w TOK FM Anna Tatar ze stowarzyszenia "Nigdy więcej", które prowadzi księgę.

- Na pewno jest to organizacja bliska faszyzmowi. W "księdze" ONR jest opisywane obficie - podsumowała gościni Pierwszego Śniadania w TOK-u. 

W Polsce, zgodnie z art. 13 Konstytucji RP, zakazane jest istnienie partii i ugrupowań, które odwołują się do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu czy komunizmu, oraz takich, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową. 

- A takich zdarzeń z udziałem ONR na przestrzeni lat było wiele. Ta organizacja w swoich praktykach i działaniach łamie przepisy polskiej konstytucji, a mimo to istnieje bez przeszkód - mówiła Anna Tatar. 

Czytaj też: Paweł Rabiej o postawie ONR: Jeszcze chwila i założą gestapowskie mundury

Według gościni Michała Janczury, działania ONR można scharakteryzować jednym hasłem: "Polska dla Polaków". - Jest to hasło skrajnie nacjonalistyczne, uważane także za neofaszystowskie. Dzisiaj oni (ONR - przyp. red.) chodzą po ulicach i wykrzykują "śmierć wrogom ojczyzny". A za wrogów ojczyzny uznają po prostu ludzi, którzy myślą inaczej niż oni. Trudno sobie wyobrazić bardziej radykalny okrzyk - tłumaczyła specjalistka. 

ONR łamie konstytucję, ale istnieje nadal?

Anna Tatar zaznaczyła, że ONR już raz został w Polsce zdelegalizowany - w 2009 roku. - Chodziło o oddział w Brzegu. Delegalizacji dokonał sąd w Opolu, odwołując się do tego, że organizacja ta propagowała faszyzm, za co zostało skazanych kilkoro jego członków - tłumaczyła gościni TOK FM.

Chodziło tu o dwa wyroki sądu, z których jeden dotyczył ponad 20 osób biorących udział w uroczystościach państwowych w Górze św. Anny w 2005 roku. Wznoszone były wówczas okrzyki: "Znajdzie się kij na żydowski ryj", "Niemcy won z opolskich stron", "Żydzi z Polski precz". Drugi zaś miał związek z wydarzeniami z lat 2006 i 2007, kiedy to członkowie ONR hajlowali przed pomnikiem Powstańców Śląskich.

Anna Tatar pytana przez prowadzącego rozmowę Michała Janczurę, dlaczego, jej zdaniem, nie doszło do tego wobec całej organizacji, odpowiedziała:

Temat delegalizacji ONR powraca zawsze wtedy, kiedy coś się dzieje. Kiedy dzieje się coś, co jest szeroko komentowane przez media, a potem nagle jest cicho

- mówiła specjalistka i dodała:

- Mam wrażenie, że brakuje woli, przede wszystkim politycznej. Nie jest to bowiem problem nowy. Mamy z nim do czynienia od kilkunastu lat. 

- Brakuje woli czy jest przyzwolenie? - pytał Michał Janczura. 

- Na pewno miewamy do czynienia z sytuacjami, kiedy czyny, których dopuszczają się ci ludzie, są bagatelizowane, a nawet pojawiają się próby ich wytłumaczenia czy usprawiedliwienia przez czołowych polityków - stwierdziła ekspertka.

Zaznaczyła również, że w ostatnich kilku latach członkowie ONR "nabrali niesłychanej pewności siebie np. w głoszeniu publicznie nienawistnych haseł. Dzieje się tak,  ponieważ przynajmniej część z nich nie spotyka się z żadną reakcją ze strony instytucji państwa - podkreśliła Anna Tatar.

Przypomnijmy, że 1 sierpnia, marsz zorganizowany przez ONR został rozwiązany przez władze stolicy, które argumentowały, że jego uczestnicy niosą transparenty propagujące ustrój totalitarny. Również we Wrocławiu ratusz postanowił przerwać wiec Jacka Międlara, nacjonalistycznego działacza, byłego księdza.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

Paweł Rabiej o manifestacji ONR: To przypominało marsz NSDAP

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (77)
ONR łamie konstytucję, ale istnieje nadal? Ekspertka: "Brakuje woli politycznej"
Zaloguj się
 • mysz_komputerowa

  Oceniono 34 razy 8

  To jak przecież narracja Gazety Wyborczej jest, że obecni sędziowie są niezależni, nie przyjmują poleceń od polityków... A teraz mają zdelegalizować ONR bo będzie taka wola polityczna i tylko im tego brakuje. Gdzie ta niezależność, niezawisłość?

 • onduma

  Oceniono 18 razy 4

  No i sami piszecie, ze kasty sedziuja w zaleznosci od polityki. A tak naprawde to chcecie zniszczyc i zakazac dzialalnosci kazdej organizacji, ktora ma zwiazek z patrotyzmem

 • polbiz

  Oceniono 13 razy 3

  a co z LGBTQPedo które nachalnie promuje kłamstwo że dewiacja homoseksualizmu to norma?

 • srv14

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro obecna władza taką miłością własną darzy II RP to niech za jej przykładem pogoni tę bandę spod znaku ONR. Tam dano im od powstania około 4 miesięcy i zdelegalizowano w cholerę

 • pokon

  Oceniono 12 razy 2

  Jeśli się nie pogoni tch faszystów raz na zawsze to doprowadzą do rozlewu krwi. Hstoria pkaała, czymńczy sie tolerancja .

 • wujekdolf

  Oceniono 18 razy 2

  kolejna władza (mam nadzieje) to oszołomstwo zaorze.
  ONR, ONR, j...ć, j...ć ONR.

 • esque

  Oceniono 17 razy 1

  onr itp to wrzód na zdrowym organizmie narodu. z jednej strony szkoda mi tych ludzi - w większości to na własną prośbę słabo wykształcony margines i dlatego łatwo dający sobą sterować siłom delikatnie mówiąc antypolskim. żenada

 • gregore69

  Oceniono 13 razy 1

  "Przypomnijmy, że 1 sierpnia, marsz zorganizowany przez ONR został rozwiązany przez władze stolicy, które argumentowały, że jego uczestnicy niosą transparenty propagujące ustrój totalitarny. Również we Wrocławiu ratusz postanowił przerwać wiec Jacka Międlara, nacjonalistycznego działacza, byłego księdza" Ad. 1) Koszulka z przekreślonym sierpem i młotem, Ad. 2) Przerwany ze względu na bezpieczeństwo - zadymę zorganizowaną przez przeciwników, którzy zresztą (nieważne, że ze słusznych pobudek) złamali prawo. Ciekawe tylko, czy jak przeciwnicy występu prof. Baumana zostaną postawieni przed sądem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX