Trump dostosował się do decyzji sądu, a Duda? Kraśko pyta prezydenta: Jakich wartości pan broni?

- Jestem ciekaw, jakich wartości, panie prezydencie, pan tak broni? Nie zauważyłem, żeby bronił pan tych, których bronić pan przysięgał, obejmując swój urząd - podsumował działania prezydenta Piotr Kraśko.

Na stronie Kancelarii Prezydenta pojawiło się nagranie podsumowujące trzylecie prezydentury Andrzeja Dudy. Prezydent mówi w nim o obronie wartości. 

- Pełna zgoda z panem prezydentem, że nie możemy bać się mówić o wartościach. Tylko nie mam pełnej jasności co do tego, jakich wartości chce bronić pan prezydent - mówił w Poranku Radia TOK FM Piotr Kraśko. 

- Kiedy rozpoczynałem pracę w radiu TOK FM, to nikt nie wymagał ode mnie, żebym złożył przysięgę na dochowanie wierności postanowieniom Konstytucji RP. Tymczasem pan prezydent, rozpoczynając swoją pracę, na oczach nas wszystkich taką przysięgę złożył - kontynuował prowadzący.

Piotr Kraśko przypomniał, że kiedy TK orzekł, iż trzech sędziów wskazanych przez Sejm poprzedniej kadencji zostało wybranych do Trybunału prawidłowo, to Andrzej Duda nie przyjął od nich przysięgi. A w ustawie zasadniczej jest przecież zapisane, że wyroki TK są ostateczne - argumentował.

Dalej Piotr Kraśko podkreślił, że w Konstytucji RP zapisana jest niezależność władzy sądowniczej, oparcie systemu władzy w Polsce na trójpodziale władzy oraz że konstytucja jest najwyższym prawem RP.

Donald Trump respektuje decyzje sądów, a w Polsce?

Piotr Kraśko przypomniał również historię sędziego z Seattle, który zawiesił działanie dekretu prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, zakazującego wjazdu do USA obywatelom sześciu krajów muzułmańskich. 

- Co zrobił Trump? - pytał dziennikarz. - Dostosował się do decyzji sędziego z dystryktu wschodniego miasta Seattle. Prokurator generalny stanu Waszyngton poinformował wówczas, że decyzja ta będzie obowiązywała na terenie całych USA. Donald Trump odwołał się wtedy od tej decyzji, a nie powiedział, że się do niej nie dostosuje. Nie mówił tak jak teraz Kancelaria Prezydenta, że ona nie będzie dostosowywać się do decyzji Sądu Najwyższego - podkreślił prowadzący.

- Jedna rzecz w systemie prawnym USA i RP jest wspólna - mówił dalej Piotr Kraśko.  - To prymat konstytucji i przekonanie o konieczności niezależności władzy sądowniczej, co jest fundamentem współczesnego, nowoczesnego, demokratycznego państwa, czyli czegoś, o czym Polacy marzyli przez dziesięciolecia po II wojnie światowej. 

- Naprawdę jestem ciekaw, jakich wartości, panie prezydencie, pan tak broni, bo nie zauważyłem, żeby bronił pan tych wartości, których bronić pan przysięgał, obejmując swój urząd - podsumował trzylecie prezydentury Andrzeja Dudy Piotr Kraśko. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (113)
Piotr Kraśko podsumowuje trzylecie prezydentury Andrzeja Dudy
Zaloguj się
 • diabel-tasmasnki-reaktywacja-d

  Oceniono 23 razy 9

  Sędziowie Sądu Najwyższego USA są powoływani przez Prezydenta USA. Czy to znaczy że sądy w USA są upolitycznione.
  Sędziowie ci mogą być odwołani z urzędu. Nie ma w USA nieodwołalności sędziów.

  Pan Kraśko porównując oba systemy prawne pominął te istotne rzeczy.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 21 razy 7

  dudeł niczego nie broni, on słucha rozkazów małego!

 • janunia6

  Oceniono 26 razy 4

  Kraśko puknij się w czóko. Może dla Ciebie PRZESTĘPCA jest " Panem Prezydentem". Nie dla mnie.
  Poza tym trzeba być pozbawionym szarych komórek aby zwracać się do niego w jakiejkolwiek sprawie.
  To DNO _ ZERO a nie prezydent.

 • bmarten

  Oceniono 21 razy 3

  Panie Kraśko, daj Pan spokój. Ten świątojebliwy śmieć i szubrawiec nie reaguje na takie (słuszne) zaczepki. Pewnie właśnie się modli do swego boga, czyli do kurdupla z Żoliborza.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 17 razy 3

  Pan Duda jest prezydentem.
  Ale tylko de nomine.
  De iure, nigdy nim nie był.
  Jego na to nie stać moralnie.

 • Piotr Tkaczyk

  Oceniono 15 razy 3

  Pan Kraśko rozmawiał sam ze sobą ? to tak jak wywiad z nieboszczykiem :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX