Jak wyglądałby świat bez pszczół? Ekspertka ostrzega: Nie będzie owoców, warzyw
Pszczelarze, naukowcy i aktywiści apelują do ministra rolnictwa o wycofanie się z decyzji o dopuszczeniu do stosowania w polskim rzepaku neonikotynoidów - substancji toksycznych dla pszczół.
Do ministra rolnictwa trafiła dziś petycja podpisana przez ponad 72 tys. obywateli, którzy apelują o skuteczniejszą ochronę pszczół w Polsce. Polski Greenpeace jest także przygotowany do wejścia na ścieżkę prawną.
Aktywiści nieprzypadkowo wybrali datę, bo dziś obchodzimy Dzień Pszczół.
Dlaczego neonikotynoidy są szkodliwe?
Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska przypomniała, że UE w kwietniu zakazała stosowania neonikotynoidów. Substancje te można stosować tylko w uprawach szklarniowych, odizolowanych od środowiska.
- Wszystkie inne zastosowania są zakazane, ponieważ neonikotenoidy są wysoce stężonymi toksycznymi substancjami, które nawet jeśli zostaną wykorzystane tylko do zapraw nasiennych, to sposób, w jaki zostały zaprojektowane powoduje, że z zaprawy nasiennej trafią do każdej komórki rośliny - tłumaczyła w rozmowie z Pawłem Sulikiem.
Zaznaczyła również, że substancje te utrzymują się w roślinie od początku do końca jej istnienia. Co ważne, jedynie ich część trafia do rośliny, reszta natomiast do gleby, skąd przez lata jest pobierana przez inne rosnące w pobliżu rośliny.
Zły wpływ na pszczoły
Jagiełło podkreśliła, że istnieje wiele badań wskazujących na wysoką toksyczność neonikotynoidów. - Wskazują one nie tylko na wysoką toksyczność prowadzącą do ostrych zatruć pszczół, ale w bardzo dużym stopniu na chroniczne podtrucia, które powodują, że pszczoły się słabo rozmnażają, są podatne na choroby i pasożyty, nie potrafią z powrotem trafić do ula oraz mają porażony układ nerwowy - wymieniała w TOK FM.
- Od pracy pszczół zależy wszystko, co smaczne, piękne i kwitnące, czyli owoce i warzywa. Pogarszająca się kondycja pszczół oznacza pogarszającą się kondycję konsumentów, bo nasze jedzenie, nawet jeśli jemy produkty mięsne czy mleczne, również zależy od pracy pszczół, ponieważ pszczoły zapylają także rośliny paszowe - wyjaśniała.
Zakazane w UE, ale nie w Polsce?
Jak to możliwe, że w kwietniu Unia Europejska wprowadziła zakaz stosowania neonikotynoidów, a Polska właśnie go znosi? Pozostawiona została pewna furtka.
- UE stawia na rozsądek krajów członkowskich i rozumie, że są sytuacje awaryjne, kryzysowe - tłumaczyła możliwość odejścia od przepisu przez poszczególne kraje członkowskie.
Jak oceniła działaczka Greenpeace Polska, w Polsce wydano zgodę na zaprawianie neonikotynoidami rzepaku, mimo braku zagrożenia upraw.
- Nikt nie jest w stanie powiedzieć, że przyszłym roku z rzepakiem będzie źle. Rzepak plonuje tak, jak plonował od lat. W zeszłym roku jego zbiory były wyższe niż średnia z ostatnich pięciu lat - tłumaczyła Jagiełło.
Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!
- czy pszczelarze mogą liczyć na odszkodowania?
- do czego wykorzystywany jest polski rzepak?
- jak zmieniało się stanowisko ministra Ardanowskiego?
DOSTĘP PREMIUM
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Co dalej w sprawie tortur w więzieniu w Barczewie? Ekspert: Obawiam się najgorszego scenariusza
- "Dziś nie płacę" i "dzida". Ale potem wracają, bo "pensja przyszła". Plaga kradzieży paliw na stacjach
- Horror w schronisku pod Nowym Tomyślem. "Policja znalazła martwe psy w budach i lodówkach"
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Ukraina urządziła "pokazuchę" przed szczytem z UE, ale na nie wiele się to zda. "Będzie rozczarowanie"
- Załamanie pogody. Intensywne opadu śniegu i huraganowy wiatr. Alerty RCB i ostrzeżenia IMGW
- 500 plus na nowy okres. Wnioski już można składać do ZUS
- Chiński balon szpiegowski nad USA. Pentagonem przekonuje: Nie stanowi militarnego zagrożenia
- Szef CIA nie pozostawia złudzeń: Następne sześć miesięcy będzie krytyczne dla Ukrainy