"Rekomenduję niepokój". Szef stowarzyszenia prokuratorów o śledczych, którzy kandydują do SN

Wśród kandydatów do nowego SN są prokuratorzy. Krzysztof Parchimowicz zwrócił uwagę, że brakuje znanych postaci z kierownictwa Prokuratury Krajowej. Mimo tego prokurator, jak mówił, rekomenduje niepokój.

Dla prokuratora Parchimowicza nie jest zaskoczeniem, że śledczy, którzy chcą pracować w nowym Sądzie Najwyższym, kandydują przede wszystkim do Izby Dyscyplinarnej. To nowość w SN, w przepisach pojawiła się z inicjatywy PiS.

Zaskoczeniem dla prezesa stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia jest to, że wśród tych, którzy się zgłosili, brakuje obecnych największych prokuratorskich gwiazd. - Nie ma tam prokuratorów o najbardziej znanych nazwiskach -  z kierownictwa Prokuratury Krajowej. Brakuje postaci, która mogłaby być prezesem Izby Dyscyplinarnej. Chyba ta prezesura zarezerwowana jest dla pana Muszyńskiego - ocenił prokurator Parchimowicz w rozmowie z Agatą Kowalską.

Przypomnijmy: wśród kandydatów do Izby Dyscyplinarnej SN jest Mariusz Muszyński, który jest zastępcą kierującej TK Julii Przyłębskiej. Do Trybunału Konstytucyjnego trafił jako tzw. sędzia-dubler.

Czytaj też: "Prawa ręka" Julii Przyłębskiej szykuje się do SN. Siemoniak: To ktoś od brudnej roboty>>>

"Kierownik sali, szef kelnerów"

Do SN nie zgłosił się nikt z kierownictwa Prokuratury Krajowej, ale jest np. Jacek Wygoda - zastępca dyrektorów jednego z departamentów Prokuratury Krajowej oraz Jarosław Duś - dyrektor gabinetu zastępcy prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. 

Gość TOK FM, komentując te kandydatury, stwierdził, że "rekomenduje niepokój". Szczególnie dużo wątpliwości budzi, według prokuratora Parchimowicza, kandydatura Jarosława Dusia.

- To prokurator, który wrócił w 2016 roku ze stanu spoczynku i szybko awansował. Został szefem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, a nie w Gdańsku, co byłoby naturalne, bo z Pomorza pochodzi. Został ukarany dyscyplinarnie, a mimo to dalej awansował. Mój niepokój wynika stąd, że przez wiele lat nie widzimy go związku z wykonywaniem zawodu. Albo chorował, albo pełnił funkcję, ale nie prowadził żadnych spraw. Przepraszam bardzo, ale dyrektorowanie w biurze zastępcy prokuratora krajowego to jest jak... kierownik sali czy szef kelnerów - podsumował kompetencje Dusia.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu! W audycji rozmawiano też o:

 • lustrowaniu kandydatów do SN
 • czemu ma służyć Izba Dyscyplinarna w SN
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (16)
SN. Prokuratorzy kandydują do SN
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 19 razy 13

  Ludzie ! To jakieś szaleństwo !

  Człowiek, który nigdy nie był sędzią, bez dorobku orzeczniczego,

  ma nagle, z powodu widzimisię, zostać sędzią SN ! ! ! ! ! !

  ...historia uczy, że można z konia zrobić senatora...

  Noooo, skoro suweren tak zadecydował...

 • nalesniku

  Oceniono 10 razy 8

  wladza dla ludu ! kasjerka z biedronki tez moze byc sedzia SN !

 • getz54

  Oceniono 15 razy 7

  Krok po kroku, krok po kroku, po cichu, w cieniu demonstracji pod Sejmem, protestu kobiet, walce o konstytucję, władzę w Polsce przejmuje hunta. Tak jak to było dawno temu w Grecji, tak jak to jest w Turcji i krajach Ameryki Łacińskiej. Nowy ład jaki nastał w świecie po wyborach
  prezydenckich w USA pokazał ze teraz wszystko mozna, Amerykanie nie mogą juz nikogo ukarac. Tylko jezeli się porówna siłę Erdogana, Xi, Putina, to Kaczyński w tym towarzystwie moze robic za pucybuta. On nie jest dla nikogo partnerem do wspólnego projektu. Szkoda, bo nasze miejsce w Unii zajmie jakaś Mołdawia, albo inne Kosowo, a Polska przejmie w Europie rolę toy, toy. zdarza się.

 • spyderman2

  Oceniono 14 razy 6

  złodzieje z pissu po opanowaniu milicji, prokuratury, prezydĘta a teraz sądów pozostaną już bezkarni a zrabowane Polakom pieniądze się już nigdy nie odnajdą

 • kuba161048

  Oceniono 16 razy 6

  Te małpy do cyrku się nie nadają a co dopiero do SN.

 • darek655

  Oceniono 7 razy 5

  Agent Dubler Muszyński ,kwintesencja PIS.

 • lecho65

  Oceniono 5 razy 5

  ,, kierownik sali czy szef kelnerów "kwintesencja dobrej zmiany.

 • jottsp

  Oceniono 6 razy 4

  a wszystko po to by PG 0 mogl wyrac proces z lekarzem ktory leczy jego ojca

 • spyderman2

  Oceniono 8 razy 4

  2 pisowskich, nielegalnych sędziów dublerów z trybunału Pan już wezwał do piekła

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX