Katarzyna Lubnauer: Będzie weto ws. ordynacji europejskiej, jestem tego pewna

Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej przekonywała w Poranku Radia TOK FM, że prezydent Andrzej Duda zawetuje ordynację wyborczą do europarlamentu. Wskazywała na dwa czynniki, które o tym świadczą.

Szefowa Nowoczesnej odniosła się do słów Andrzeja Dudy, który w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przyznał, że poważnie rozważa weto wobec nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Katarzyna Lubnauer przyznała, że jej zdaniem decyzja w tej sprawie zapadła.

Jak wskazała, może to mieć związek z dwoma sprawami:

Po pierwsze widać, że Jarosław Kaczyński dogadał się z Antonim Macierewiczem - (pokazują to) te ostatnie urodziny i tak dalej. PiS chyba przestał się bać potrzeby konsolidacji swojego obozu. Ta ordynacja miała służyć temu, żeby Radio Maryja nie zbudowało bloku, który mógłby rozbić obóz Zjednoczonej Prawicy. A z drugiej strony chyba bardzo się boi zjednoczonej opozycji

- wyliczała Lubnauer.

Zaznaczyła, że gdyby połączyć wyniki partii opozycyjnych z wyborów w 2015 roku, to taka koalicja pokonałaby PiS. - PiS nie wygrał dlatego, że przekonał ponad połowę Polaków, tylko dlatego, że opozycja była podzielona - wskazywała szefowa Nowoczesnej.

Na Dolnym Śląsku? Tylko zwycięstwo

Przewodnicząca Nowoczesnej była pytana przez Dorotę Warakomską również o przygotowania do wyborów samorządowych i wspólnego z Platformą Obywatelską startu w ramach Koalicji Obywatelskiej. Tu pytanie dotyczyło Dolnego Śląska, a zwłaszcza Wrocławia, w którym koalicja wciąż nie wskazała wspólnego kandydata.

- Na Dolnym Śląsku Nowoczesna wskazuje kandydatów na prezydentów trzech miast: Lubina, Wrocławia i Świdnicy. Interesuje mnie tylko zwycięstwo - powiedziała Katarzyna Lubnauer. Przyznała, że cieszy się, iż Platforma Obywatelska wycofała się z popierania kandydatury Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Choć przyznała, że ceni go za to, iż wycofał się z bloku, który rządzi i przeszedł na stronę koalicji kwestionującej poczynania PiS.

Pytana, dlaczego Koalicja Obywatelska nie poprze we Wrocławiu Marty Lempart, odpowiedziała, że po pierwsze wszystkie sondaże pokazują, że nie ma ona szans na zwycięstwo. A po drugie taki kandydat musi być akceptowany przez oba ugrupowania wchodzące w skład koalicji.

Posłuchaj całej rozmowy! Poruszone zostały również inne wątki:

  • O tym, co się stanie po sejmowych wakacjach u w związku z sytuacją Sądu Najwyższego?
  • Jakie będą dalsze losy Koalicji Obywatelskiej?
  • Jak może wyglądać czas przed wyborami europejskimi?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM