"Jakie ma pan prawo min. Błaszczak, by oceniać nasz patriotyzm?". Mocna odpowiedź Adamowicza ws. Westerplatte

Prezydent Gdańska oczekuje przeprosin od szefa MON. Chodzi o sugerowania przez min. Błaszczaka, że Paweł Adamowicz to opcja niemiecka. Źródłem konfliktu są obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- Nazywam się Paweł Adamowicz. Jestem prezydentem miasta Gdańska narodowości polskiej. Mój tata, 90 lat temu, urodził się w Wilnie, w polskim Wilnie. W UM w Gdańsku używamy na co dzień języka polskiego i gdańszczanie w swojej większości są narodowości polskiej - tak prezydent Gdańska zaczął konferencję prasową. W ten sposób Paweł Adamowicz odpowiedział na zarzutu i sugestie szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Jak podkreślił, minister obrony "próbuje  sugerować, że my - gdańszczanie - jesteśmy opcji niemieckiej".

- Nie pierwszy raz przedstawiciel PiS obraża gdańszczanki i gdańszczan. Nie pierwszy raz dzieli Polaków na lepszych i gorszych. To jest skandal. Panie ministrze, pan się nie liczy ze słowami - mówił Adamowicz.

Na Westerplatte bez wojska?

Powodem konfliktu na linii władze Gdańska - szef MON są obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Min. Błaszczak poinformował, że prezydent Adamowicz nie zaprosił na uroczystości wojska.

- Jest to skandal, to sytuacja nie do pomyślenia. Przypominam prezydentowi Gdańska, że Gdańsk jest częścią Rzeczypospolitej Polskiej, a Westerplatte to miejsce symboliczne, pokazujące męstwo polskiego żołnierza - mówił.

Prezydent Gdańska wyjaśnił, że winę za całą sytuację ponosi MON. Bo to decyzją ministerstwa przed rokiem uniemożliwiono harcerzowi odczytanie Apelu Poległych.

- Wojsko Polskie od 20 lat jest na Westerplatte, będzie w tym roku, przyszłym i zawsze, ale harcerze mają prawo odczytać Apel Pamięci. W zeszłym roku w tej kwestii zostałem okłamany. Nie mamy zaufania do partyjnego kierownictwa MON - podkreślił Adamowicz.

Jak stwierdził, "wojsko jest częścią Westerplatte, jego przedstawiciele są zaproszeni". - Nie udamy tylko politycznemu kierownictwu MON. Rok temu zostaliśmy oszukani. Jakie ma pan prawo ministrze Błaszczak oceniać nasz patriotyzm? Oczekujemy przeprosin - powiedział podczas specjalnej konferencji prasowej.

Apel Poległych bez harcerzy

To co wydarzyło się 1 września 2017 roku zarówno władze Gdańska jak i harcerze odebrali ten gest jako policzek.

Apel na Westerplatte miał przeczytać harcerz. Adamowicz: Zablokowali go ludzie Macierewicza>>>

Trzeba przypomnieć, że pierwsze oficjalne obchody w 1999 roku odbywały się właśnie we współpracy z ZHP, sam związek przypomina, że jeszcze wcześniej drużyny harcerskie same organizowały rocznicowe apele, wojsko i władze państwowe dołączyły dopiero po kilku latach.

Rząd chce Westerplatte

Warto przypomnieć, że rządzący są bardzo zainteresowani Westerplatte. Mianowany przez min. Piotra Glińskiego dyrektor Muzeum II Wojny Światowej - Karol Nawrocki - zaproponował prezydentowi Gdańska odkupienie terenu za dwa miliony złotych.

Czytaj więcej: Plac Piłsudskiego już przejęty. Westerplatte kolejne na liście? "Zagadką jest nie czy, a kiedy"

Na przejętym od Gdańska Westerplatte miałoby powstać muzeum plenerowe. Realizacja planów przedstawionych przez Nawrockiego ma kosztować ok. 100 mln zł.

Pieniądze potrzebne są m.in. na odbudowę zniszczonej w czasie wojny stacji kolejowej i placówki "Fort".

Władze Gdańska kategorycznie odrzucają propozycję oddania Westerplatte.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
Gdańsk. Wojsko na Westerplatte. Adamowicz odpowiada Błaszczakowi
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 11 razy 7

  "Jakie ma pan prawo min. Błaszczak, by oceniać nasz patriotyzm?"- to prawo, które się nazywa TKM. Błaszczak czerpie z najdoskonalszego wzorca, stanowiącego to prawo. Bez trybu...

 • stef0909

  Oceniono 16 razy 6

  Odezwał się ludzkim głosem podnóżek prezesa tysiąclecia!! pis to syf

 • getz54

  Oceniono 10 razy 2

  Patriotyzm PiS-u jest tak samo prymitywny i prostacki jak cała ta partia. Polega on głównie na chwaleniu się dziurami po wybitych zębach, pobitymi oczami, siniakami po kopniakach, zakrwawionymi twarzami i podartymi spodniami. To XIX wieczne spojrzenie na patriotyzm kojarzone jest z Waryńskim, Marchlewskim, Kaczyńskimi, Glińskim. Błaszczak nie ma nawet pojęcia o co w tym wszystkim biega. Baca chce miec wojsko na Westerplatte, to będzie miał.
  Panie Adamowicz, niech się pan zgodzi, zobaczymy jak Antoni pokona na miny Błaszczaka, jak zabierze mu dowodzenie kompanią honorową, jak WOT oleje Błaszczaka. Będziemy mieli z czego się śmiac do 11 listopada. Tam dopiero będą jaja.

 • aprilapril

  Oceniono 3 razy 1

  Infantylny typek

 • andrzejlesniak

  0

  Sytuacja w kraju pod okuacją takie pytania są bezpodstawne.

 • eva01

  Oceniono 2 razy 0

  Partia i zwolennicy PIs są mniejszością w Polsce. Owszem, tworzą obecne prawo, ale nie macją prawa obrażać Polaków. Dlaczego nic nie robią, aby Polaków zjednać. Podziały, krzyki, wyzwiska, wulgaryzmy i wielokrotnie brak kompetencji. Do czego to doprowadzi!

 • Zdzisław Cichy

  Oceniono 2 razy 0

  Jak oddamy Westerplatte w ręce PIS-u to oni to zniszczą. Zaorzą posieją trawę i nic nie będzie. Dajcie jeden przykład, żeby PIS czegoś nie zepsuł. Im jak by dać do zabawy dwie metalowe kulki to jedną by zgubili, a drugą zepsuli. Zdolniachy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX