Sędziowie wspierają prof. Gersdorf. Wysyłają do I prezes Sądu Najwyższego... pocztówki

Sędziowie życzą prof. Małgorzacie Gersdorf, by dotrwała na stanowisku I prezes SN do końca - wyznaczonej w konstytucji - kadencji. Czyli do wiosny 2020 roku.

Zgodnie z konstytucją, I prezes Sądu Najwyższego powoływany jest na sześcioletnią kadencję. W przypadku prof. Małgorzaty Gersdorf kadencja skończy się 30 kwietnia 2020 roku. Innego zdania jest obóz rządzący, który przeforsował ustawę odsyłającą część sędziów, w tym właśnie prof. Gersdorf, na emeryturę.

Sędziowie zorganizowali kolejną akcję wsparcie dla I prezes SN. Wysyłają pocztówki z życzeniami, by prof. Gersdorf pozostała na stanowisku do zakończenia konstytucyjnej kadencji. Wśród sędziów, którzy wzięli udział w akcji, jest były rzecznik KRS - sędzia Waldemar Żurek.

Przypomnijmy, że wcześniej sędziowie, którzy sprzeciwiają się zmianom wprowadzonym przez PiS, brali udział w protestach i wspierali prof. Gersdorf, która wchodziła do budynku SN, po powrocie z urlopu.

"Występuje w obronie porządku prawnego". Prof. Małgorzata Gersdorf przyszła 3 lipca do pracy

Przypomnijmy, zgodnie ze znowelizowanymi przez PiS przepisami, sędziowie SN po ukończeniu 65 lat przechodzą w stan spoczynku. Chyba, że na dalsze orzekanie zgodę wyrazi prezydent Andrzej Duda.

Prof. Małgorzata Gersdorf nie złożyła do prezydenta prośby, o wyrażenie zgody na dalszą pracę. Jak mówi, jej kadencja kończy się w 2020 roku.

Kto jest I prezesem Sądu Najwyższego? Zagadkowa odpowiedź rzecznika KRS

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotarły dziś pytania prejudycjalne Sądu Najwyższego.

Przed tygodniem SN zdecydował o zawieszeniu stosowania przepisów dotyczących przechodzenia w stan spoczynku. Sędziowie zdecydowali się też na wysłanie pytań do TSUE, ws. zgodność nowych przepisów z unijnym prawem. 

Czytaj też: "Nie można wybierać, że tych postanowień nie będziemy respektować, a te będziemy". Rzecznik SN o reakcji Kancelarii Prezydenta na postanowienie SN>>>

TOK FM PREMIUM