Rosjanie przekonują, że z Sencowem nic złego się nie dzieje. Na dowód publikują zdjęcia

Dzień po ujawnieniu informacji, że stan Ołeha Sencowa jest "katastrofalnie zły", Rosjanie publikują zdjęcia ukraińskiego reżysera. Chcą w ten sposób przekonać, że głodujący od połowy maja Sencow jest w dobrej kondycji.

Kuzynka Ołeha Sencowa poinformowała wczoraj, że reżyser jest w bardzo złym stanie. Powołując się na list od adwokata, napisała, że "koniec już bliski". Dzień po publikacji tej informacji Rosja... pokazuje zdjęcia Sencowa.

Fotografie publikowane przez ukraińskie media i rzeczniczkę praw obywatelskich Ludmiłę Denisovą ujawniła Tatiana Moskalkowa, która od dwóch lat pełni funkcję  rzeczniczki praw człowieka Federacji Rosyjskiej. Zdjęcia mają przekonać, że Sencow - skazany na 20 lat kolonii karnej - jest w dobrej kondycji mimo prowadzonego od 88 dni protestu głodowego.

Sencow. Kreml głuchy na apele

Rosjanie aresztowali pochodzącego z Krymu reżysera w 2014 roku, kiedy dokonali aneksji należącego do Ukrainy półwyspu. Zarzucili mu planowanie działań terrorystycznych. Za co został skazany na 20 lat łagru. 

O jego uwolnienie apelowali, m.in. Rada Europy, Europejska Akademia Filmowa i polscy twórcy. Pod petycją ws. zwolnienia reżysera z kolonii karnej podpisali się m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Stasiuk i laureatka literackiego Nobla - Herta Muller.

O sprawie Ołeha Sencowa Jacek Żakowski, jutro w Poranku Radia TOK FM, rozmawiać będzie z Krzysztofem Zanussim.

Czytaj też: Andrzej Seweryn czyta Ołeha Sencowa. Ukraiński reżyser pracuje w łagrze nad nową sztuką>>>

TOK FM PREMIUM