Jarosław Kaczyński boi się Antoniego Macierewicza? "Jest nieprzewidywalny"

- Trzeba trzymać przyjaciół blisko, a wrogów jeszcze bliżej. To jest strategia, jaką realizuje Jarosław Kaczyński - mówił w TOK FM Michał Kolanko, dziennikarz "Rz". Prezes PiS brał udział w urodzinach byłego szefa MON.

Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, odsunięty od władzy na początku roku, obchodził ostatnio 70. urodziny. Na przyjęciu z tej okazji pojawił się m.in. Jarosław Kaczyński, który dość rzadko ostatnio pokazuje się publicznie. Wygłosił specjalne wystąpienie, w którym przypominał opozycyjną działalność Macierewicza w czasach PRL, zaangażowanie w lustrację, a także aktywność związaną z badaniem katastrofy smoleńskiej.

Czytaj też: Katarzyna Lubnauer: Będzie weto ws. ordynacji europejskiej, jestem tego pewna

- Trzeba trzymać przyjaciół blisko, a wrogów jeszcze bliżej. To jest właśnie strategia, jaką realizuje Jarosław Kaczyński. Z tym, że Macierewicz nie jest wrogiem politycznym, ale jest nieprzewidywalny - tak sytuację interpretował w TOK FM Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej".

Czego może obawiać się Jarosław Kaczyński ze strony Antoniego Macierewicza?

Jak tłumaczył dziennikarz w rozmowie z Agatą Kowalską, np. tego, że mógłby odejść z PiS do założonej przez siebie partii Ruch Katolicko-Narodowy. I pociągnąć za sobą część wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

W ocenie gościa TOK FM, to, że Jarosław Kaczyński tak bardzo chwalił Antoniego Macierewicza, jest próbą “zabezpieczenia frontu”, żeby były szef MON nie startował samodzielnie do Parlamentu Europejskiego.

Decyzja prezydenta będzie w poniedziałek

Przeprowadzona przez PiS zmiana ordynacji w wyborach do PE, zdaniem części komentatorów również była pomyślana jako sposób na trzymanie PiS w ryzach. Nowa ordynacja sprzyjałaby dużym partiom, więc Macierewiczowi nie opłacałby się osobny start.

Wczoraj okazało się, że prezydent rozważa zawetowanie nowelizacji. Wg Michała Kolanki, już w najbliższy poniedziałek Andrzej Duda ogłosi, że nowelizacji nie podpisze.

- To nie jest żadna ustawka, ale zaskoczenie dla całego obozu PiS - mówił w TOK FM dziennikarz. Skomentował w ten sposób przypuszczenia, że weto miałoby być efektem wcześniejszych ustaleń Dudy z Kaczyńskim.

Zdaniem gościa TOK FM, prezydent zawetuje nową ordynację, bo nikt z nim jej nie konsultował. Przypomniał też, że szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski w swoich wypowiedziach sugerował, że dla Andrzeja Dudy wcześniejsze konsultacje są bardzo istotne.

Czytaj też: W cieniu walki o sądy PiS zmienia zasady wyborów europejskich. "Ta sytuacja grozi efektem nunczako">>>

Lis: Skoro Kaczyński trzyma wszystkie lejce, to mamy prawo poznać jego stan zdrowia

TOK FM PREMIUM