Zanussi o niedokończonej, proroczej sztuce Sencowa: Ostatni akt życie dopisało

- Wpadła mi w ręce sztuka teatralna autorstwa Sencowa. Okazała się prorocza, bo powiada o obozie młodzieżowym, który zamienia się w łagier - mówił w TOK FM Krzysztof Zanussi.

- Spotkałem Sencowa kiedyś, przed tymi wydarzeniami. Jestem od lat, jak wielu moich kolegów, zaangażowany w to, żeby zwrócić uwagę na jego krzywdę - mówił Zanussi w rozmowie z Jackiem Żakowskim.

Dziś mija 89 dzień protestu głodowego ukraińskiego reżysera więzionego w Rosji.

- To jest człowiek bardzo twardego charakteru, który nie ustępuje. Ryzykuje życie, bo nie chce się przyznać do winy, której nie było - kontynuował Zanussi.

Czytaj też: Rosjanie przekonują, że z Sencowem nic złego się nie dzieje. Na dowód publikują zdjęcia

Reżyser, który dobrze zna świat rosyjskich filmowców, poinformował, że w sprawie Sencowa interweniował Nikita Michałkow - znany twórca zaprzyjaźniony z Kremlem. Dowiedział się, że Putin rozważyłby ułaskawienie Sencowa, gdyby ten przyznał się do winy.

Jak mówił Zanussi, zarzuty wobec Sencowa "są szalenie nieprzekonujące". A Sencow nie chce przyznać się do czynów, których nie popełnił, bo oznaczałoby to, że dał się złamać.

Zdaniem autora "Barw ochronnych", gdyby Putin ułaskawił Sencowa, w Rosji i na świecie mogłoby to zostać odczytane jako słabość.

Krzysztof Zanussi przypomniał, że kwestię ewentualnego uwolnienia Ukraińca komplikuje fakt, że Sencow chce być uwolniony razem z pozostałymi więźniami znajdującymi się w podobnej sytuacji.

Prorocza sztuka teatralna

Reżyser dostrzegł analogie w sytuacji Sencowa oraz historii Andrieja Tarkowskiego, jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Tarkowski w latach 80 opuścił ZSRR. Potem, mimo jego wielu starań, długo nie pozwolono mu spotkać się z synem, który został w kraju. Wtedy w obronie reżysera stanęły francuskie władze. Obecnie, w sprawie Sencowa, u Władimira Putina interweniował prezydent Francji Emmanuel Macron.

- Wpadła mi w ręce sztuka teatralna autorstwa Sencowa. Okazała się prorocza, bo powiada o obozie młodzieżowym, który zamienia się w łagier. Sztuka jest niedokończona, dlatego były wątpliwości, czy można ją wystawić. Bo ostatni akt życie dopisało - zauważył Zanussi.

"Koniec już bliski"

Kuzynka Ołeha Sencowa poinformowała w środę, że reżyser jest w bardzo złym stanie. Powołując się na list od adwokata, napisała, że "koniec już bliski".

W odpowiedzi rzeczniczka praw człowieka Federacji Rosyjskiej opublikowała zdjęcia, które mają przekonać, że Sencow - skazany na 20 lat kolonii karnej - jest w dobrej kondycji mimo prowadzonego od 88 dni protestu głodowego.

Rosjanie aresztowali pochodzącego z Krymu reżysera w 2014 roku, kiedy dokonali aneksji należącego do Ukrainy półwyspu. Zarzucili mu planowanie działań terrorystycznych.

O jego uwolnienie apelowali, m.in. Rada Europy, Europejska Akademia Filmowa i polscy twórcy. Pod petycją ws. zwolnienia reżysera z kolonii karnej podpisali się m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Stasiuk i laureatka literackiego Nobla - Herta Muller.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM