Gdański Neptun ubrany w koszulkę z napisem "Konstytucja". Zrobił to... Urząd Miasta

Gdański Urząd Miejski dołączył do akcji zakładania na pomniki koszulek z napisem "Konstytucja". Miasto wydało na to zgodę i wynajęło podnośnik, aby ubrać słynny posąg Neptuna.

Gdańsk dołączył do ogólnopolskiej akcji, która pokazuje, że konstytucja jest najważniejsza - podaje KOD na swoim profilu na Facebooku. Co jednak odróżnia tę konkretną sytuację, to zaangażowanie w akcję służb miejskich. 

Czytaj też: Ekspert: Pomników Misia Uszatka i Lecha Kaczyńskiego nie da się znieważyć za pomocą Konstytucji

Urząd Miasta założył koszulkę Neptunowi

Komitet Obrony Demokracji wieczorem 9 sierpnia ubrał w koszulki z napisem "Konstytucja" gdańskie pomniki: Powiew Wolności w Parku Reagana, pomnik Jana III Sobieskiego, pomnik Obrońców Poczty Gdańskiej oraz pomnik Świętopełka Wielkiego w centrum Gdańska.

Znaczące jest jednak, że do akcji dołączył Urząd Miasta w Gdańsku, który nie tylko wydał zgodę na przebranie Neptuna, ale jak powiedziała w rozmowie z reporterką TOK FM rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupko-Kaczmarek, miasto wynajęło podnośnik, za pomocą którego Neptun został odziany. Odbyło się to na dokładnie takiej samej zasadzie, jak w czasie mundialu, kiedy założono mu szalik kibica, a w czasie dni wolontariatu - koszulkę wolontariusza. 

Czytaj też: 27 pomników w koszulkach z napisem "Konstytucja". Nocna akcja KOD

Zdjęciem Neptuna "w nowej odsłonie" podzielił się na Facebooku również prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. 

Według karnisty, dr Mikołaja Małeckiego, takiej formy protestu nie można nazwać wykroczeniem. - Działania te są społecznie opłacalne. Służą jakiemuś wyższemu celowi: ochronie porządku Państwa demokratycznego. Ktoś, kto broni Konstytucji, jest jednocześnie przez nią chroniony. Obywatel ma prawo bronić Konstytucji, a Konstytucja broni obywatela - mówił na antenie TOK FM dr Małecki.

Przypomnijmy, że akcje ubierania pomników w koszulki z napisem "Konstytucja" miały już miejsce w różnych miastach Polski. Zapoczątkowało je założenie takiego t-shirtu na pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Potem podobne koszulki nakładano również m.in. na pomnik Syrenki w Warszawie oraz Misia Uszatka w Łodzi

DOSTĘP PREMIUM