Energa ma siódmego prezesa w ciągu 3 lat, PWPW piątego. "Tak szybko ta karuzela jeszcze się nie kręciła"

- W ciągu ostatniego roku prawie połowa prezesów spółek Skarbu Państwa została wymieniona - mówiła w TOK FM Joanna Solska. Dodała, że skutki tej "karuzeli" odczujemy, kiedy skończy się koniunktura.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy niemal połowa szefów dużych państwowych firm została wymieniona - informowała ostatnio "Rzeczpospolita". Dziennik przebadał pod tym kątem 42 największe spółki Skarbu Państwa. Joanna Solska, dziennikarka "Polityki" i TOK FM, podaje jeszcze bardziej zatrważające dane. 

- Z taką prędkością ta karuzela nie kręciła się jeszcze nigdy. Że ona po wyborach się zakręciła, to do tego mniej więcej przywykliśmy. Ale od tych wyborów ona się kręci coraz szybciej - mówiła o zmianach kadrowych w państwowych firmach gościni Agnieszki Lichnerowicz. 

- Ostatni rok jest rekordowy - dodała publicystka - w prawie 500 spółek SP co drugi prezes przestał być prezesem. Niestety są to największe polskie przedsiębiorstwa, więc one bardzo dużo znaczą dla gospodarki. A to nie jest pierwszy obrót tej karuzeli - tłumaczyła dalej publicystka. 

To, jak szybko obraca się karuzela, dziennikarka zobrazowała przykładami: jeden z prezesów Grupy Energa, Arkadiusz Siwko, pełnił tę funkcję tylko przez 29 dni. 

- Teraz w spółce jest już bodajże siódmy prezes od wygrania wyborów przez PiS. Drugie miejsce zajmuje pod tym względem Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych. Tam już było pięciu prezesów - mówiła Joanna Solska.

Spółki Skarbu Państwa: zmiana prezesa wpływa na kondycję firmy

Publicystka zaznaczyła, że wymiana prezesów nie dzieje się bezkarnie. - To się musi odbić na kondycji firmy. To jest tylko kwestia okresu, w jakim to się stanie - mówiła na antenie TOK FM dziennikarka.

- Ale się teraz nie odbija - stwierdziła prowadząca program Agnieszka Lichnerowicz. 

- Nie odbija się, ponieważ tam, gdzie rządzi Skarb Państwa, to są branże przeważnie zmonopolizowane przez państwo, więc dany sektor jest też w większości kontrolowany przez państwo - tłumaczyła gościni "Swiatopodglądu" oraz dodała: - Gdyby państwo rządziło dobrze, to miałoby to mnóstwo zalet. Ale to państwo traktuje spółki SP jak łup, a więc trzeba je złupić, a nie martwić się o to, żeby one się rozwijały. Skutki odczujemy, kiedy skończy się koniunktura.

Prowadząca zwróciła również uwagę, że eksperci wskazują na powiązanie częstych zmian prezesów ze spadkiem inwestycji. 

- Taki prezes boi się podejmować ryzykowne decyzje, a już na pewno nie decyzje inwestycyjne, bo on nie przyszedł po to, żeby zarządzać spółką. On przyszedł po to, że kiedy zadzwoni telefon z Nowogrodzkiej, to on stoi na baczność i wykonuje polecenia, co ma zrobić z pieniędzmi tej spółki - wyjaśniała publicystka. 

Zmiany w spółkach SP: powodem jest brak strachu przed prawem

Agnieszka Lichnerowicz zastanawiała się, dlaczego zmiany dokonywane w kierownictwach spółek Skarbu Państwa za rządów PiS, przebiegają aż tak gwałtownie. 

- Za czasów poprzednich rządów mieliśmy pewien szacunek dla prawa i strach przed prawem. Bo jest coś takiego jak kodeks spółek handlowych i jeśli prezes podejmuje decyzję, która działa na szkodę spółki, to musi się liczyć z tym, że być może za to zapłaci, nawet latami więzienia - tłumaczyła Joanna Solska oraz wyjaśniła: - Teraz tego strachu przed prawem nie ma. Prawa się nie szanuje. Prezes podejmuje decyzję, którą ktoś inny mu sufluje, ale jeśli zmieni się konfiguracja i przyjdzie za to odpowiedzieć, to odpowie ten prezes i dlatego mu się tyle płaci. 

- Teraz polega to na tym, że politycy mają jakiś pomysł, nie wiedzą, jak go sfinansować, nie wiadomo czy ten pomysł jest dobry, ale mówią do szefa Orlenu: Orlen ma pieniądze, to będziesz to finansować. A tu masz agencję PR i masz ją zatrudnić, i dawać im dobre kontrakty. Państwo występuje tutaj w najgorszej formie - podsumowała gościni. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj!

  • kto zostaje zwolniony razem z prezesem;
  • kto jest jedynym obecnym prezes SP, który ma odpowiednie doświadczenie;
  • czego nie mówią nam rady nadzorcze spółek.

TOK FM PREMIUM