Jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu C?

Jak można zarazić się WZW typu C? Ryzykujemy chociażby podczas wizyty salonie kosmetycznym czy studiu tatuażu.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest  poważną chorobą prowadząca, podobnie jak wirusowe zapalenie wątroby typu B, do marskości wątroby, nowotworu a nawet  śmierci.

Przypomnijmy, że w przeciwieństwie do WZW typu B nie ma szczepionki przeciwko tej chorobie.

WZW typu C - jak dochodzi do zakażenia?

Jeżeli mamy uszkodzona skórę lub śluzówkę, kontakt z krwią osoby zakażonej może prowadzić do zakażenia.

O ile do zakażenia WZW B wystarcza śladowa ilość krwi, to zakażenie WZW C i HIV wymaga orientacyjnie 0,1 ml zakażonej krwi. Jest to ilość, którą widać gołym okiem.

Czytaj też: Pamiętaj o prezerwatywie. WZW typu B możemy się też zakazić drogą płciową

Dawniej do zakażenia WZW typu C dochodziło głównie podczas transfuzji krwi, ale obecnie w krajach rozwiniętych ta droga ma znaczenie minimalne, ponieważ dawcy krwi są badani na obecność wirusa.

Wirus HCV może również przenosić się z matki na dziecko w czasie ciąży i porodu, ryzyko jest jednak małe. Wirus nie przenosi się w trakcie karmienia piersią.

WZW typu C - gdzie można się zarazić? 

Wirus HCV nie przenosi się drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel lub kichanie. Bezpieczne jest podawanie ręki, przytulanie się- zdrowa skóra skutecznie chroni przed zakażeniem.

Nie można się nim zarazić poprzez używanie tej samej toalety, wanny, prysznica,  spożywanie żywności przygotowanej przez osobę zakażoną HCV, pływanie w tym samym zbiorniku wodnym zabawę z dziećmi, sport - jeśli nie dochodzi do uszkodzenia ciała.

Jednak wirusowym zapaleniem wątroby typu C można się zarazić chociażby podczas wizyty salonie kosmetycznym czy studiu tatuażu.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM