Andrzej Duda nie pojedzie na uroczystości na Westerplatte. W tym czasie będzie w Tczewie

Andrzeja Dudy nie będzie na Westerplatte 1 września. Rocznicę wybuchu II wojny światowej głowa państwa obchodzić będzie w Tczewie. Jak mówił szef gabinetu prezydenta, nie chodzi o spór MON i władz Gdańska.

Prezydent nie pojawi się na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte - ogłosił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. To dlatego, że - jak wyjaśnił - Andrzej Duda jeszcze przed rozpoczęciem sporu o te obchody na 1 września zaplanował wizytę w Tczewie.

Konflikt o obchody rocznicy wybuchu wojny dotyczy obecności wojska na uroczystościach. Szef MON Mariusz Błaszczak twierdzi, że prezydent Gdańska nie zaprosił na nie mundurowych. Paweł Adamowicz te informacje zdementował, podkreślając, że wojskowi byli i są zaproszeni.

Czytaj też: Trump dostosował się do decyzji sądu, a Duda? Kraśko pyta prezydenta: Jakich wartości pan broni?

O sprawę pytany był prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Według mojej wiedzy historycznej na Westerplatte doszło do starcia wojskowego, a nie do międzynarodowego zlotu młodzieży 1 września 1939 roku. Obecność tam wojska z racji charakteru i historii tego miejsca jest dla każdego z nas oczywista - mówił polityk. 

Czytaj też: "Jakie ma pan prawo min. Błaszczak, by oceniać nasz patriotyzm?". Mocna odpowiedź Adamowicza ws. Westerplatte

Minister stwierdził także, że prezydent "kontynuuje tym samym myśl wskazywania na rozpoczęcie wojny jako nie tylko starcie zbrojne, ale też na jego ofiary cywilne".

Prezydencki minister ocenił, że spór wokół kształtu tegorocznych uroczystości na Westerplatte nawiązuje do szerszego problemu, który warto przedyskutować. - Szereg obchodów o charakterze de facto ogólnopolskim, państwowym, ale także niekiedy międzynarodowym, w Polsce w pewnym momencie w dobrej wierze zostało oddanych w ręce polskich samorządów - dlatego że była zasada, że samorządy, władze miast nie będą wykorzystywać tych obchodów, rocznic, które są niepolityczne, do bieżącej walki politycznej, do bieżącej polityki - mówił Szczerski.

W zeszłym roku Andrzej Duda również nie pojawił się 1 września na Westerplatte. Wziął wtedy udział w obchodach w Wieluniu.

Na Westerplatte 1 września prezydenta ma reprezentować kierownictwo Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy. Prof. Domański daje 3+

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM