Wspólnota mieszkaniowa usunęła z kamienicy ślady z Powstania Warszawskiego. "To była cenna pamiątka"

Wspólnota mieszkaniowa zatarła ślady z czasów Powstania Warszawskiego na kamienicy, która była jedyną pamiątką po najważniejszej reducie powstańczej - Centralnym Dworcu Pocztowym.

O zniszczeniu wojennej pamiątki poinformował Wojciech Kacperski, socjolog miasta i przewodnik po Warszawie, który na co dzień pracuje w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy

- Wspólnota zatarła ślady Powstania Warszawskiego na swojej kamienicy. To były jedyne ślady po obecności najważniejszej reduty powstańczej - Centralnego Dworca Pocztowego - i ciężkich walk o nią stoczonych - mówi Wojciech Kacperski. 

Kamienica z burzliwą historią 

Ślady po kulach zniknęły z kamienicy znajdującej się przy ul. Chmielnej 73 b wzniesionej w latach 20. XX w. - według projektu Adolfa Inatowicza-Łubiańskiego - dla pracowników PKP. To potężny budynek z trójkątnymi wykuszami i mnóstwem śladów po pociskach. W Powstaniu Warszawskim bronili go żołnierze AK Zgrupowania „Chrobry II”.

Od czerwca trwa tu remont. Podczas remontu elewacji zniknął również saperski napis z 1945 roku: "Dom sprawdzony. Min nie ma". O zabezpieczenie napisu bezskutecznie walczyli społecznicy ze Stowarzyszenia „Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki”. Okazało się, że remont kamienicy nie został uzgodniony ani ze stołecznym, ani z wojewódzkim konserwatorem. 

Budynek należy do wspólnoty mieszkaniowej. Próbowaliśmy się z nią wczoraj skontaktować, ale nikt nie odbierał telefonu. 

Zobacz także: Ani Błaszczak, ani Duda nie pofatygowali się na pogrzeb Ścibor-Rylskiego

 "Zakłamywanie historii"

Jak podkreśla Kacperski, w ramach remontów przedwojennych kamienic, które noszą ślady walk powstańczych z 1944 roku, odstępuje się od usuwania śladów po kulach. Choć jeszcze w latach 90. i  wczesnych 2000 takie ślady usuwano. 

Jednym z głośnych przykładów takiego wyczyszczenia historii z fasady budynku jest przypadek budynku z Placu Dąbrowskiego 1 w Warszawie. Podczas przebudowy na budynek biurowy na fasadzie zostawiono tylko mały fragment, podpisany, że są to ślady po kulach z czasów powstania. 

- Na szczęście elementy dziedzictwa historycznego, jakim niewątpliwie są ślady po walkach powstańczych, zwykle są zachowywane. Co więcej: wchodzą w skład odnowionych elewacji - mówi Wojciech Kacperski. 

Przykładem mogą być kamienica Wilcza 71, czy szkoła przy ul. Czarnieckiego 49 na warszawskim Żoliborzu. Nawet ogrodzenie posiadające ślady po walkach z Powstania Warszawskiego można było zachować - jak w przypadku remontu Szpitala Dziecięcego przy ulicy Kopernika.

- Usuwanie tych śladów to zakłamywanie historii i usuwanie z przestrzeni miejskiej śladów naszej tożsamości, niezależnie od tego, co sądzimy o Powstaniu Warszawskim - podkreśla Kacperski, dodając, że historyczne ślady nie obniżają wartości kamienicy.

- Czy można w ogóle tak o tym myśleć? Idąc tą drogą, obudzimy się kiedyś w mieście pozbawionym wszystkich znaków z naszej przeszłości. Sami będąc pozbawieni tożsamości - podsumował.

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (141)
Wspólnota mieszkaniowa usunęła z kamienicy ślady z Powstania Warszawskiego. "To była cenna pamiątka"
Zaloguj się
 • p_slawek

  Oceniono 20 razy 14

  Szkoda że, pod Grunwaldem posprzątali pobojowisko. Byłoby co oglądać współcześnie.

 • T. S.

  Oceniono 26 razy 14

  Gdyby w XIX-to wiecznym Paryżu nakazano Georges’owi Haussmannowi zachowanie pamiątek po rewolucji francuskiej, to nie powstały by Wielkie Bulwary, a centrum miasta straszyłoby ruderami. Bez przesady w stosunku do tak zwanej "ochrony pamiątek". Życie toczy się dalej!

 • kresedebarg

  Oceniono 14 razy 10

  mogli warszawy nie odbudowywać, ślad po powstaniu byłby konkretny

 • divak2

  Oceniono 13 razy 9

  Ile jeszcze będziemy rozpamiętywać to jak sobie nasi wrypali samobója takiego jakby sami na siebie atomówkę zrzucili.

 • aor

  Oceniono 12 razy 8

  Trzeba było miny zostawić. Myśleć głąby

 • flyte

  Oceniono 10 razy 8

  No i znowu odgrzewanie kotleta - poprzedni był tutaj: warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23572864,dom-sprawdzony-dlaczego-zniknal-napis-z-1945-r.html ale redaktorzyna oczywiście wymoderował mój komentarz więc napiszę jeszcze raz w skrócie: niech miasto przekaże do wspólnoty opłaty za użytkowanie wieczyste a nie ma pretensje o remont kawałka elewacji, który wymagał remontu. Jeżeli ktoś zada sobie odrobinę trudu i ruszy zad żeby to zobaczyć to zmieni zdanie ponieważ teraz wygląda nawiązuje do czasów świetności budynku.

  _Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki_ wraz Wojciechem Kacperskim mam dla was tę samą propozycję jak ostatnio: sfinansujcie remont to zachowamy całą elewację ze wszystkimi detalami tak żeby była zgodność historyczna. A no tak! Zapomniałem, że takie stowarzyszenia i wszelkiej maści przewodnicy oraz varsavianiści są po to żeby pilnować NIE SWOICH nieruchomości, nie mając pojęcia o stanie technicznym budynku ani rzeczywistej historii ostatnich 30 lat i wszelkich zaniedbań jakich dopuściły się PKP.

  Napiszę jeszcze raz: niech miasto przekaże na remont Kolejówy pieniądze za użytkowanie wieczyste i wtedy porozmawiamy bo póki co płacimy jak za zboże a od miasta nie mamy NIC. Tak samo jak nie mamy nic od wycieczek, które non stop przychodzą oglądać ślady po niemieckich kulach.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 20 razy 6

  Co za bzdury, komu do uja pana potrzebne sa uszkodzone fasady? Przegrane bitwy i wojny celebruje tylko katopolactwo. Patrzmy w przyszlosc i budujmy sukces a nie jakies rozdrapywanie starych ran... powstanie bylo zbrodnia przeciwko narodowi polskiemu.

 • lubella69

  Oceniono 9 razy 5

  Ci wszyscy co tak plujecie na "zacieranie śladów".... Który był chociaż raz w Muzeum Historycznym Warszawy przy Rynku Starego Miasta? Wspaniałe warszawskie pamiątki (także z Powstania) .... 4 piętra historii od XIV wieku. Dziury po kulach? Kto był pod PWPW na ul. Sanguszki i oglądał żelazne ogrodzenie ze śladami kul i odłamków z czasów wojny? To ogrodzenie jest pomnikiem samo w sobie... Warszawiacy, są wakacje, zabierajcie dzieci do muzeów, na spacery po starówce i opowiadajcie im o historii. Dziura w ścianie bez odpowiedniego kontekstowego komentarza jest tylko dziurą w ścianie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX