RCB ostrzega w SMS-ie przed burzami. Dlaczego dostałeś tę wiadomość?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało SMS-y z ostrzeżeniem o groźnych burzach. Chwilę później przestała działać strona internetowa Centrum.

Dostałeś SMS-a od RCB z ostrzeżeniem o burzach? Dzisiaj od kilku godzin RCB rozsyła SMS-y z ostrzeżeniami: "Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe". 

Pilotażowy program

Wiadomość może dotrzeć nawet do 10 milionów obywateli, ponieważ trwa pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami. 

Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu otrzymają na swój telefon komórkowy wiadomość z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. 

Czy nasze dane są bezpieczne? 

RCB przekonuje, że nie gromadzi żadnych danych osobowych, ani w inny sposób ich nie przetwarza.

Idą groźne burze

IMiGW przewiduje wystąpienie burz w godz. 12.00-24.00, podczas których opady deszczu wyniosą do 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 115 km/godz.

Burze z gradem i silnym wiatrem pojawią się od Podkarpacia, przez Lubelszczyznę, po Podlasie, Warmię i Mazury, obejmą także Mazowsze, województwo świętokrzyskie, małopolskie i śląskie, częściowo też Pomorze i Kujawy. W czasie burz będzie mocno wiało - na Podlasiu i Lubelszczyźnie nawet do 115 km na godzinę. Lokalnie spaść może 5 l wody na metr kwadratowy i zdaniem synoptyków można też spodziewać się gradu nawet o kilkucentymetrowej średnicy. Większość wydanych ostrzeżeń obowiązuje do północy.

Jak sprawdzić, gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie aktualnie pada deszcz znajdują się na specjalnych stronach internetowych. Dowiemy się z nich między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do naszego miasta. 

Zobacz, gdzie są burze w Polsce>>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie>>>

 

TOK FM PREMIUM