Narodowy Pokaz w stolicy i aukcja w Janowie. "Robienie imprezy w dwóch miejscach nie ma uzasadnienia"

- Oferta aukcyjna składa się z doskonałych klaczy. Natomiast promocja została kompletnie położona - oceniła b. prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich. W stolicy ruszył Narodowy Pokaz, w niedzielę w Janowie - aukcja.

Ten rok jest wyjątkowy. Bo zamiast kilkudniowego święta koni arabskich w Janowie Podlaskim, którego zwieńczeniem tradycyjnie jest aukcja, mamy dwie imprezy. W Warszawie zaczął się 40. Narodowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej. A w niedzielę w Janowie odbędzie się aukcja koni.

Czy dzielenie imprezy to dobry pomysł? Anna Stojanowska, była prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, nie ma wątpliwości, że nie.

- Cała ta historia wokół Pride of Poland oparta jest na grze na emocjach, a więc tradycji, historii, przyzwyczajania ludzi do pewnego elementu w kalendarzu. I zmiana, która nastąpiła, wiąże się z ryzykiem utraty zaufania i klientów. Już nie mówię o samej logistyce: przerzucaniu klientów z Warszawy do Janowa, a to prawie 190 km. To uciążliwe także dla załogi, która najpierw w Warszawie przez w sumie trzy dni ma pokazywać konie, a potem - na niedzielne popołudnie - ma dotrzeć do Janowa i prezentować konie na aukcji. To spory wysiłek - mówiła w rozmowie z Jakubem Janiszewskim.

Po co te wydatki?

Zdaniem Stojanowskiej warto też zwrócić uwagę, że organizacja imprez w stolicy w Janowie Podlaskim, to także konkretne wydatki. Wyższe. Bo dwie imprezy to, "dublowanie się pewnych kosztów". A do tego dodać trzeba choćby koszty przejazdów do i z Warszawy.

A stadniny w Janowie i Michałowie, które do lat wiodą prym w hodowli koni arabskich, nie są w najlepszej kondycji. Jak oceniła była prezes związku, wyniki finansowe mogą być dla wielu szokujące. Ale dla ekspertów zaskoczeniem nie są. Bo po wyborczej wygranej PiS obie stadniny przeszły prawdziwe trzęsienie ziemi; m.in. zwolniono kierujących nimi dyrektorów - Jerzego Białoboka i Marka Trelę.

Czytaj też: Reporterka Radia TOK FM wygrała przed sądem ze stadniną w Janowie. Muszą udostępnić umowę>>>

Kondycję obu stadnin pokazała ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland. - Sprzedano w sumie 8 koni. Michałów sprzedał dwa konie. Chyba nigdy wcześniej się nie zdarzyło, by stadnina w Michałowie sprzeda dwa konie. Ta aukcja to była klęska - mówiła Stojanowska.

B. prezes stadniny w Janowie Podlaskim o tegorocznej aukcji: To już nie porażka, a wielki skandal>>>

Przy tak słabych wynikach zaskoczeniem może być znaczący wzrost - aż o 500 proc. wydatków na reklamę i promocję. - Każda marka wymaga promocji, nawet ta najbardziej znana. Obie stadniny wymagały więc corocznej promocji. Ale czy potrzebny był aż taki wzrost wydatków? - zastanawiała się Anna Stojanowska.

Jak podkreśliła, tegoroczna oferta aukcyjna jest bardzo interesująca.

- Jest 12 bardzo dobrych kobył, które mają swoją markę, mogą być perłami aukcji. Tegoroczna oferta składa się z doskonałych klaczy. Natomiast promocja została kompletnie położona, do końca oferta była owiana tajemnica, lista aukcyjna ukazała się w ostaniej chwili. Nie bardzo więc mogę znaleźć miejsca, gdzie te pieniądze na reklamę miałby się znaleźć - oceniła była prezes Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich.

Czytaj też: Słynna aukcja koni w Janowie bez publiczności? "Organizatorzy mogą sobie nie życzyć pewnych osób">>>

Chcesz dowiedzieć się więcej? Posłuchaj podcastu! W rozmowie mowa też była o tym:

  • na czym polega i czemu służy dzierżawa klaczy;
  • jak wygląda przygotowanie konia do wystawy i aukcji;

Tylko koni żal... "Trzymajmy kciuki za Janów Podlaski"

DOSTĘP PREMIUM