Ukraina: Sencow na granicy życia i śmierci. Macron rozmawiał z Putinem nt. reżysera

Ołeh Sencow od 89 dni prowadzi protest głodowy. Stan zdrowia ukraińskiego reżysera pogarsza się. Prezydent Macron w rozmowie z Putinem mówił o konieczności "jak najszybszego znalezienia humanitarnego wyjścia z sytuacji".

Jak poinformowały służby prasowe Pałacu Elizejskiego, prezydent Emmanuel Macron  "wyraził w rozmowie z prezydentem Władimirem Putinem swoje obawy w związku ze stanem zdrowia pana Sencowa, które się niebezpiecznie pogorszyło. Wskazał na znaczenie jak najszybszego znalezienia humanitarnego wyjścia z tej sytuacji". Prezydent Francji miał też złożyć przywódcy Rosji "szereg propozycji", na które Władimir Putin "zobligował się odpowiedzieć".

Także UE zaapelowała dziś do Rosji, o zapewnienie odpowiedniego leczenia głodującemu w kolonii karnej ukraińskiemu reżyserowi oraz by wszyscy bezprawnie zatrzymani obywatele ukraińscy w Rosji i na Półwyspie Krymskim zostali bezzwłocznie zwolnieni.

O wsparcie dla Ołeha Sencowa i naciski na Rosję, prowadzącego od 89 dni protest głodowy, zaapelowały dziś (po raz kolejny) władze Ukrainy.  "Solidarność nie zna granic" - napisał w specjalnym komunikacie szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin, dodając, że reżyser jest "na granicy życia i śmierci".

"Koniec już bliski"

O bardzo złym stanie zdrowia Sencowa poinformowała dwa dni temu jego kuzynka. Jak napisała Natalia Kaplan, "koniec już bliski". Kreml błyskawicznie zareagował na jej internetowy wpis i opublikowano zdjęcia więzionego w łagrze Sencowa. Fotografie mają  przekonać, że reżyser - skazany na 20 lat za terroryzm - jest w dobrej kondycji.

Przed ambasadą Rosji w Warszawie odbędzie się dziś kolejny manifestacja wsparcia dla Sencowa.

Rosjanie aresztowali pochodzącego z Krymu reżysera w 2014 roku, kiedy dokonali aneksji należącego do Ukrainy półwyspu. Zarzucili mu planowanie działań terrorystycznych. Za co został skazany na 20 lat łagru.

Czytaj też: Andrzej Seweryn czyta Ołeha Sencowa. Ukraiński reżyser pracuje w łagrze nad nową sztuką>>>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM