750 interwencji strażaków po burzach i ulewach. Gospodarstwa domowe bez prądu. IMGiW ostrzega

Ostatnie burze i ulewy, przed którymi ostrzegało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, pozbawiły prądu 4 tysiące rodzin. Dzisiaj (11 sierpnia) IMGiW ostrzega przed intensywnymi opadami i burzami z gradem.

Zalane piwnice, przerwane linie energetyczne i powalone konary drzew to najczęstsze przyczyny interwencji straży pożarnej w związku z burzami, które przeszły nad Polską.

W ciągu ostatnich kilkunastu godzin strażacy musieli wyjeżdzać prawie 750 razy. Zginęła jedna osoba. 

Najtrudniejsza sytuacja była w centralnej i wschodniej Polsce.

Czytaj też: Pomorze rok po niszczycielskiej nawałnicy. "Nie brak nam już cegieł. Dziś potrzebujemy turystów"

Wiele osób cały czas pozostaje bez prądu - informuje w rozmowie z TOK FM rzecznik Państwowej Straży Pożarnej - starszy brygadier - Paweł Frątczak:

- Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z uwagi na uszkodzone linie energetyczne i stacje transformatorowe, rano w dalszym ciągu około 4,1 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez dostaw energii. Najwięcej z nich znajduje się w woj. mazowieckim, bo około 2 tys, 1 tys. w woj. podlaskim oraz 800 w województwie podkarpackim. 

Czytaj też: RCB ostrzega w SMS-ie przed burzami. Dlaczego dostałeś tę wiadomość?

Z powodu nawałnic ewakuowano także obóz harcerski w miejscowości Widełki w województwie świętokrzyskim.

Najwięcej pracy strażacy mieli na Mazowszu, w Świętokrzyskiem i w Małopolsce.

Odpoczniemy od upałów. Pojawią się ulewne deszcze

IMGiW informuje, że przez kilka dni powinniśmy odpocząć od wysokich temperatur. Tylko lokalnie w poniedziałek (13 sierpnia) i wtorek (14 sierpnia) termometry wskażą około 30 stopni C. 

W sobotę burze i silniejsze opady deszczu mają pojawić się głównie na wschodzie Polski. Instytut ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu, które wystapią w sześciu województwach: śląskim, podlaskim, świętokrzyskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i małopolskim, gdzie wystąpią też burze. 

W województwie podkarpackim i lubelskim mogą wystąpić burzez z gradem. 

Jak sprawdzić, gdzie jest burza?
 
Informacje o tym, gdzie aktualnie pada deszcz, znajdują się na specjalnych stronach internetowych. Dowiemy się z nich między innymi, w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do naszego miasta. 

Posłuchaj też o polskich strażakach w Szwecji: 

Rok po nawałnicy na Pomorzu. Zobacz, jak było i jak jest

DOSTĘP PREMIUM