Pytaj, nim zrobisz tatuaż. Barwniki zawierają szkodliwe metale ciężkie. Najgorzej wypadł kolor zielony

Kosmetyki, nim zostaną dopuszczone do sprzedaży w UE, muszą przejść testy, mieć certyfikaty. To co wstrzykuje się pod skórę, to praktycznie wolna amerykanka. A barwniki do tatuowania mogą zaszkodzić.

Komisja Europejska chce zacząć prace nad regulacjami dotyczącymi substancji używanych do robienia tatuaży. To wcale ie jest niszowy problem, bo jak wynika z badań tatuaże ma 12 proc. mieszkańców Unii.

- Dobrze, że będą takie regulacje. Bo w odróżnieniu od kosmetyków tusze do tatuażów nie są oficjalnie kontrolowane. Także pochodzenie i chemiczne struktury tych barwników są mało znane. A powinny być znane, bo przecież wprowadzamy te substancje pod skórę - komentowała w TOK FM dr hab. Ewa Marchwińska-Wyrwał ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Ekspertka wraz ze współpracownikami przeprowadziła badania, dotyczące atramentu wykorzystywanego do robienia tatuaży. Zbadano pięć próbek najbardziej popularnego - czarnego tuszu (od różnych producentów), oraz pięć kolorowego (od jednego producenta).

- Większość osób wie, że ołów czy arsen są szkodliwe dla organizmu. A w tuszach odnaleźliśmy nie tylko te pierwiastki, ale także m.in. cynk i chrom. Okazało, że  zawartość metali jest zróżnicowana nie tylko w zależności od koloru, ale także w zależności od producenta. Różnice są bardzo znaczne, więc nie jest bez znaczenia jakiego tuszu się używa. Jego skład powinien być znany - mówił rozmówczyni Aleksandry Dziadykiewicz.

Trzeba pytać

W badaniach znacznie gorzej wypadły tusze kolorowe. - Najbardziej nam się nie podobał kolor zielony, który zawierał bardzo duże ilości arsenu. A arsen jest bardzo toksycznym pierwiastkiem - podkreśliła dr Marchwińska-Wyrwał.

Wprowadzenie regulacji prawnych jest więc potrzebne, ale jak mówiła ekspertka - równie ważne, a może ważniejsza od przepisów, jest świadomość osób, które chcą zrobić sobie tatuaż. Ale też makijaż permanentny, do którego także wykorzystywane są barwniki. 

- Żadne ograniczenia nie pomogą, jeśli człowiek nie będzie wiedział, że takie produkty mogą być toksyczne, nie będzie pytał, co wstrzykuje mu się pod skórę/ To my - klienci - musimy egzekwować informacje - podsumowała dr Ewa Marchwińska-Wyrwał ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Nie czekając na regulacje UE, Francja - przypomnijmy - już kilka lat temu zakazała wykonywania kolorowych tatuaży. Uznano, że barwniki wykorzystywane do robienia tatuaży mogą być rakotwórcze.

Czytaj też: Jak można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu C? Uważaj na wizyty w salonach tatuażu>>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM