Czy można się kąpać w Wiśle? Jakość wody się poprawiła, ale to nie znaczy, że jest bezpiecznie

Jacek Bożek z Klubu Gaja mówi, że choć jakość wody w Wiśle się poprawiła, to nie znaczy, że pływanie w rzece jest bezpieczne. - Główny problem to infrastruktura kąpielisk - powiedział w TOK FM ekspert.

Rozmówca Przemysława Iwańczyka podkreślił, że bezpieczne kąpielisko to kąpielisko strzeżone. Bożek zwrócił uwagę na to, że rzeki bywają zdradliwe, gdyż z tygodnia na tydzień, a nawet z dnia na dzień może okazać się, że dno rzeki jest w innym miejscu niż wcześniej. Właśnie dlatego nie wystarczą nawet świetne umiejętności pływackie - niezbędny jest również zdrowy rozsądek, ostrożność oraz obecność ratowników.

- Rzeki potrafią być niebezpieczne, zmienne. Może być podmyte dno, może być wir. Nie polecam wskakiwania do wody, której nie strzeże ratownik - powiedział Jacek Bożek. Według eksperta wyposażenie i utrzymanie kąpieliska nad rzeką to koszty, ale miasto takie jak Warszawa może sobie na nie pozwolić. Woda jest znacznie czystsza niż jeszcze 30 lat temu, a nie wszystkich mieszkańców stolicy stać na to, by wyjechać nad wodę gdzieś daleko.

Co robić, kiedy ktoś tonie? Tłumaczy ratownik wodny

Z audycji dowiesz się znacznie więcej. Posłuchaj!

  • Dlaczego rzeki są ważne?
  • Co jest największą przeszkodą w kąpaniu się w Wiśle?
  • Jak to się stało, że jakość wody znacząco się poprawiła?
Czy kąpałaś/-eś się kiedyś w Wiśle?

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM